Λάρισα – ΠΑΟΚ 79-79: Ισοπαλία με «βόμβα» Λοβ!

Ισόπαλοι (79-79) αναδείχθηκαν Λάρισα και ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης στο τελευταίο τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος

Με τρίποντο στην λήξη ο Ζερμέιν Λοβ ισοφάρισε (79-79) την Λάρισα στο τελευταίο τεστ του ΠΑΟΚ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του παρκέ για τον «δικέφαλο» και εκείνος που μάζεψε την διαφορά μετά το 28-13 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με τους Θεσσαλούς να έχουν έξι τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Με λύσεις που βρήκε από τον Χέρντον ο ΠΑΟΚ πλησίασε (30-21) και με «καλάθι και φάουλ» του Λοβ μείωσε σε 37-31, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και ήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (44-33).

Ο Κώστας Μέξας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με Παπαντωνίου, Λοβ, Τέρνερ, Μπιτς και Χέρντον βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (48-33 στο 22΄).

Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε άμεσα και με σερί 0-8, μείωσε 48-41 στο 24΄και με τον Ζερμέιν Λοβ να εκτελεί από παντού (15 πόντοι στο τέλος της τρίτης περιόδου), έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πήρε το προβάδισμα (55-58). Το συνολικό σερί 7-25, σταμάτησε με καλάθι ο Μπράουν, για να διαμορφώσει το 57-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με Λοβ και Παπαντωνίου στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (65-67 στο 36΄). Στην συνέχεια και με την ομάδα του Κώστα Μέξα να προηγείται με 68-71, η Λάρισα δεν έμεινε με «σταυρωμένα χέρια» και με δύο τρίποντα του Παπαδάκη πέρασε μπροστά 77-71. Ο ΠΑΟΚ επέμεινε και με καλή άμυνα και τρίποντο στην λήξη του Ζερμέιν Λοβ ισοφάρισε…

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-33, 57-58, 79-79.

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 11 (2 τριπ.), Γκούντγουιν 17, Ουέμπ 9 (3 τριπ.), Ρας 13 (3 τριπ.), Κώττας, Σμιθ 10, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 17 (5 τριπ.).

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 5 (1 τριπ.), Χέρντον 12, Λοβ 27 (3 τριπ.), Γκρίφιν 6 (2 τριπ.), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1 τριπ.), Τέρνερ 3, Μήτρου-Λονγκ.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι