Προμηθέας – ΑΕΚ 70-54: Η πρόκριση θα κριθεί στο άδειο ΟΑΚΑ!

Ο ψυχόμενος Προμηθέας επικράτησε 70-54 της ΑΕΚ στην Πάτρα και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών στα playoffs της Basket League.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, όπως συνέβη και στο Game 2 που επίσης είχε γίνει στην Πάτρα, κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους στην επίθεση κι έφτασαν στην επικράτηση.

Επίσης, κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι, με τον Τέρελ Παρκς να κάνει τη διαφορά, ενώ στο δεύτερο μέρος έβαλαν και όλα τα μεγάλα σουτ που χρειάζονταν για να μην επιστρέψουν στους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν το come back.

Κάπως έτσι η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, εκεί όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, θα κριθεί στο Game 5, το οποίο θα γίνει την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ. Μάλιστα, αν δεν υπάρξει κάποια τρομερή ανατροπή (η ΚΑΕ ΑΕΚ έχει καταθέσει έφεση) το ματς θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα είχαμε τρεις ισοπαλίες, ωστόσο ο Προμηθέας πήρε σταδιακά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η κυριαρχία του μέσα στο «ζωγραφιστό». Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τους 16 από τους πρώτους 18 πόντους τους μέσα από τη ρακέτα κι άρχισαν σταδιακά να «χτίσουν» διαφορά.

Η ΑΕΚ έμεινε έξι λεπτά δίχως πόντο και μέτρησε 11 χαμένες επιθέσεις, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιατρά να «τρέξουν» επιμέρους 15-1 και να προηγηθούν με 19-9! Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7 λάθη ως το 13ο λεπτό και είδαν τον Παρκς να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι!

Ο Αμερικανός ψηλός σε 11 λεπτά μέσα στο παρκέ πρόλαβε να σημειώσει 13 πόντους (6/7διπ.), και να μαζέψει 6 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά!), συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε ο Προμηθέας να προηγηθεί με 32-21.

Η ματς απ ζώνη του Μπάνκι δεν είχε ιδιαίτερο αποτέλεσμα για την ΑΕΚ , η οποία είδε τον αντίπαλο της να σημειώνει τους διπλάσιους πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» (24-12)! Επίσης, η ομάδα της Πάτρας 13 πόντους (έναντι 4) από τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο μέρος, όπου είχε μόλις 2/11 τρίποντα!

Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν βελτιωμένοι μετά την ανάπαυλα κι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα! Αυτό τους βοήθησε να κάνουν σερί 8-0 και να πλησιάσουν στο -3 (40-37 στο 24’). Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει αν το τρίποντο του Γιορκ είχε βρει στόχο.

Οι πόντοι του Γκίκα κι ο πολύ καλός Μέιερ κράτησαν τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ! Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 ξέφυγαν στο +8 (51-43) σε μια περίοδο όπου κυριάρχησαν οι κακές επιλογές στην επίθεση κι από τις δύο ομάδες. Είναι χαρακτηριστικό ότι συνολικά μετρούσαν 6/31 τρίποντα, με την ΑΕΚ να σκοράρει μόλις έναν πόντο στα τελευταία 4,5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου!

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με… αίτηση και το καλάθι του Σαντ-Ρος, με το οποίο μείωσε σε 54-46 (33’) ήταν το πρώτο μετά από εφτά λεπτά! Το συγκεκριμένο διάστημα οι παίκτες του Μπάνκι είχαν 0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 5 λάθη!

Ο Προμηθέας, όμως, ήταν ψυχόμενος και με δύο σερί τρίποντα (από Λίποβι και Κασελάκη), προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14 πόντους (63-49 στο 35’). Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ματς και διατήρησαν εύκολα διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, με την ΑΕΚ να μην έχει… κουράγια, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με τη μέγιστη διαφορά.

Η επιστροφή του Δ. Γιαννακόπουλου στο ΟΑΚΑ – Τα φιλιά στα παιδιά του και η αποθέωση του κόσμου
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Κοκκαλάνης εξασφάλισε την πρόκριση για το Παρίσι!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!