ΑΕΚ – Προμηθέας 88-60: Τον έκανε μια χαψιά κι είναι ένα βήμα πριν τους τελικούς!

Η ΑΕΚ έπαιξε μπασκετάρα στην τρίτη περίοδο και ισοπέδωσε (88-60) τον Προμηθέας, κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξέσπασαν μετά την ήττα τους στην Πάτρα και πλέον απέχουν μια νίκη από την επιστροφή τους στους τελικούς της Basket League, για πρώτη φορά μετά 2005! Θα έχουν την ευκαιρία να την πάρουν στην Πάτρα την Τετάρτη το βράδυ!

Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο αλλά αυτό που έγινε στην τρίτη περίοδο δεν... περιγράφεται! Οι «κιτρινόμαυροι» έβαζαν τα πάντα, ακόμα και το buzzer-beater που επιχείρησε ο Βασίλης Ξανθόπουλος από τα 17 μέτρα στο φινάλε!

Η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν απόλυτη, κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση δείχνουν κι οι αριθμοί! Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 28 περισσότερους πόντους (48-20) μέσα από το «ζωγραφιστό» και 13 από αιφνιδιασμούς (26-13), ενώ μετέτρεψαν τα 22 λάθη του Προμηθέα σε 37 πόντους!

Πέρα από τη γενικότερα πολύ καλή εικόνα, αξίζει κάποιος να κρατήσει την τρομερή εμφάνιση του Γκέιμπ Γιορκ, ο οποίος ήταν εκτός ρυθμού στα τελευταία ματς. Απόψε, όμως, ηγήθηκε της εξαιρετικής εμφάνισης της ομάδας του κι έδειξε πόσο μπορεί να βοηθήσει.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο γρήγορος ρυθμός και το γεγονός ότι η ΑΕΚ βρήκε εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο έκανε τη διαφορά! Οι «κιτρινόμαυροι» μέτρησαν 11/19 δίποντα αλλά το κυριότερο είναι ότι αποκόμισαν 16 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Προμηθέας έκανε 10 λάθη στα πρώτα 13 λεπτά, κάτι που δεν του επέτρεψε να βρει ρυθμό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Γιατρά έμειναν δίχως πόντο στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου κι είχαν 9/25 σουτ στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -15 (34-19). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και με σερί 8-0, μείωσαν σε 34-27 αλλά το απίστευτο δίποντο του Σαντ-Ρος στο φινάλε της επίθεση έμοιαζε προάγγελο του τι θα ακολουθούσε στην τρίτη περίοδο.

Οι παίκτες του Μπάνκι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με το μάτι τους να γυαλίζει! Ο Γιορκ πήρε «φωτιά» κι ο Χάντερ ήταν ασταμάτητος μέσα στο «ζωγραφιστό», την ώρα που έφτασαν τα 17 λάθη! Οι δύο Αμερικανοί σημείωσαν τους 23 από τους 38 πόντους της «Ένωσης» στην τρίτη περίοδο, ήτοι δύο περισσότερους σε σχέση με όλο το πρώτο ημίχρονο!

Το απίστευτο τρίποντο του Ξανθόπουλου πίσω από το κέντρο ήταν το κερασάκι μιας απίστευτης εμφάνισης που έκανε η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν με 76-42 και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.

Δείτε τα πληρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι