Λαύριο-Ολυμπιακός 76-81: Του έβγαλε την... ψυχή αλλά γλίτωσε το «κάζο»

Το Λαύριο έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού, ο οποίος νίκησε (81-76) με την ψυχή στο στόμα!

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη... θετική παρένθεση που είχαν στην έδρα της Μπούντουτσνοστ «επέστρεψαν» στις προβληματικές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «χτυπήσουν» το ματς κι αυτό έκαναν εκμεταλλευόμενοι και τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Λαύριο είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκε ακόμα και στο +8 (32-24), με τον Ντορόν Λαμπ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό.

Τελικά, η καλή παρουσία των Γιώργου Πρίντεζη και Βασίλη Σπανούλη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ώστε η ομάδα του Πειραιά να γλιτώσει το κάζο. Καθοριστικός στο φινάλε ήταν κι ο Μπριάντε Ουέμπερ, ο οποίος πέτυχε ένα κρίσιμο λέι απ, με το οποίο έκανε το 75-77 (21.9'' πριν το τέλος), ενώ λίγο αργότερα είχε 1/2 βολές (76-78, 13'' πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την έκπληξη, καθώς ο Λαμπ έκανε δύο κρίσιμα λάθη στο φινέλα, ενώ ο Κουζέλογλου έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς αστόχησε 3.4'' πριν το τέλος.

Επίσης, καθοριστικό σημείο στην τελική έκβαση του αγώνα ήταν και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την τέταρτη περίοδο με τρία ομαδικά, με το δεύτερο φάουλ του να το χρεώνεται 42 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε! Κάπως έτσι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά το Λαύριο δεν είχε την ευκαιρία να ψάξει εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81.

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Πινγκ Πονγκ: Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 13 του Βουκουρεστίου