Νίκησε την Κύμη και σκέφτεται Μπαρτσελόνα o Ολυμπιακός (photos)

Με τον Ζακ ΛεΝτέι να είναι σε πολύ καλή κατάσταση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-69 της Κύμης

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 92-69 της Κύμης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ο Ζακ ΛεΝτέι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Βασίλης Σπανούλης με 16 ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρολεύκων», που ανέβηκαν στο 14-1 και παραμένουν στην κορυφή (έχοντας δύο ματς περισσότερα από τον αήττητο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ).

Οι Πειραιώτες, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, προηγήθηκαν 13-5 στο 7΄, αλλά στη συνέχεια τρία σερί καλάθια του Τουντζιαράκη κι ένα τρίποντο του Πουλιανίτη έδωσαν στιγμιαία προβάδισμα (13-14) στην Κύμη. Ο Τουπάν ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου και στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και ξέφυγε 34-18 στο 16΄. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-32 στο ημίχρονο και έδειξαν... απειλητικές διαθέσεις, πλησιάζοντας στους τρεις (50-47 στο 25΄, με σερί 10-0). Το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Ντέιβιντ Μπλατ έφερε την αντίδραση του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε 12 αναπάντητους πόντους (62-47) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και το τελικό 92-69 ήρθε φυσιολογικά.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους