Έκανε το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το θρίλερ στην Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 81-79 και το προβάδισμα για την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας το 1-0.

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την κατάληψη της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, έκανε με αποφασιστικό τρόπο ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 81-79 από την Πάτρα, απέναντι στον Προμηθέα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στη σειρά των «μικρών τελικών», και την προσεχή Τετάρτη (6/6) στο κλειστό της Πυλαίας έχουν την ευκαιρία να γράψουν το 2-0, πριν επιστρέψουν στην έδρα των Αχαιών.

Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από το πρώτο τζάμπολ. Ακόμη κι όταν οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με +12 στο 12' (18-30), οι Αχαιοί βρήκαν τα μακρινά σουτ και μείωσαν στους -3 (40-43) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Φαγέ να γεμίζει την στατιστική του και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μην μπορούν να τον αναχαιτίσουν οι γηπεδούχοι έμειναν σε απόσταση αναπνοής και στην τρίτη περίοδο (55-58 στο 30΄). Ο Μαργαρίτης κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (71-73 στο 37΄), αλλά Πράδερ και Φαγέ πέτυχαν την ανατροπή (76-75). Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ/σέντερ των φιλοξενούμενων συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα, όπως και ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος διαμόρφωσε το 78-79 στα 43΄΄ για τη λήξη. Ο Φαγέ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στην επόμενη φάση, ο Πέτεγουεϊ με 1/2 βολές έδωσε αέρα +2 πόντων στην ομάδα του (78-80 στα 18΄΄), με τον Πράδερ να τον... μιμείται και να μην επιτρέπει στον Προμηθέα να ισοφαρίσει στα 11΄΄ (79-80). Ο Τζόουνς έγραψε επίσης με 1/2 βολές το 79-81 από τη γραμμή των βολών, που ήταν και τελικό, καθώς ο Γκίκας στα 6.9΄΄ υπέπεσε σε λάθος πάσα στον Φαγέ, χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 11 (3), Γκίκας 20 (5), Φαγιέ 17 (1), Πράδερ 20 (2), Έλις, Τουτζιαράκης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος 2, Χολ 7.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεδώρου): Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Γκος 18 (3), Τζόουνς 6, Πέτεγουεϊ 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζάρας 6, Κατσίβελης 8 (1), Τζάκσον 4.