Δόξα Λευκάδας - Παναθηναϊκός Superfoods 46-73: «Βόλτα» στη Λευκάδα

Παίζοντας στο… ρελαντί ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας Λευκάδας με 73-46.

Οι «πράσινοι» τρεις ημέρες έπειτα από τον εξαντλητικό αγώνα τους με αντίπαλο την Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη παρουσιάστηκαν απόλυτα σοβαροί και «καθάρισαν» τον αγώνα από την δεύτερη περίοδο όταν έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 19-2 για να ξεφύγουν με 41-22.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, έχοντας ως βασικό τους «όπλο» την πολύ καλή τους άμυνα μέσω της οποίας δεν επέτρεψαν ποτέ στους γηπεδούχους να ξαναμπούν στον αγώνα.

Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, στα τελευταία λεπτά, ο Καταλανός τεχνικός πέρασε στο παρκέ τους Μιχάλη Λούντζη και Πατ Καλάθη δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας της σεζόν. Από την πλευρά των γηπεδούχων στο τέλος έπαιξε και ο πιτσιρικάς Ιωακειμίδης ο οποίος σημείωσε μάλιστα έναν πόντο.