Ο... Μάρσαλ έστειλε τον Άρη στα ημιτελικά!

Ο Άρης νίκησε 108-103 την Κηφισιά μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League - Η γκάφα του αιώνα από τον Ζερμέιν Μάρσαλ της Κηφισιάς!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα σαράντα λεπτά με τον Άρη παρότι έχασε σε κρίσιμο σημείο τον Τζαμέλ Χάγκινς με τραυματισμό, να επιστρέφει και να διεκδικεί τη νίκη. Τελικά η κόρνα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 81-81, με τον Ντόμινικ Ουότερς να είναι ο μοιραίος για τους «κίτρινους» μέχρι εκείνο το σημείο, καθώς αστόχησε στο λέι απ της νίκης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς τον έλεγχο και το προβάδισμα κι όλα έδειχναν ότι θα ισοφάριζαν την προημιτελική σειρά σε 1-1. Με πέντε δευτερόελπτα να απομένουν και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 95-92, ο Μακ Νιλ του Άρη είχε κερδίσει δύο βολές. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη. Η Κηφισιά πήρε το ριμπάουντ και φάνηκε να κερδίζει καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ. Ο Στίγκερς έδωσε στον ελεύθερο Μάρσαλ για να ολοκληρωθεί ο αγώνας, αλλά ο τελευταίος με μία αδιανόητη κίνηση που ξάφνιασε τους πάντες σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του και ισοφάρισε σε 95-95 στέλνοντας τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και εκμεταλλευόμενοι την «παγωμάρα» της Κηφισιάς έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα (108-103) πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτοκαλάθι και μάλιστα επίτηδες έχει σημειωθεί στα χρονικά άλλη μία φορά στο παρελθόν με... δράστη τον Βαγγέλη Πουλιανίτη ο οποίος ως παίκτης του Φίλιππου Θεσσαλονίκης είχε υπογράψει την ήττα της ομάδας του από τη Νήαρ Ηστ στην Καισαριανή σκοράροντας το αυτοκαλάθι για το τελικό 80-77 τότε.

Δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95 (1η παρ.), 103-108 (2η παρ.)

Κηφισιά (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 24 (3), Χογκ 3, Ελ Αμίν 25 (3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7 (1), Γκίκας 12 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, Μακ Νιλ 9, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουότερς 29 (2), Ζάρας 10 (3), Κοέν 13 (3), Μούρτος 8 (2)