Παναθηναϊκός - Κόροιβος Αμαλιάδας 88-76: Πήρε «φωτιά» ο Φελντέιν

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 88-76 τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ και συνέχισε επιτυχημένα την πορεία του στη Basket League.

Οι «πράσινοι»  είχαν σε σπουδαία μέρα τον Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους ευστοχώντας σε έξι τρίποντα.

Στον αντίποδα, ο Κόροιβος βρήκε πάρα πολλές λύσεις έξω από την γραμμή των 6,75μ. σουτάροντας με ποσοστό 58% (14/24).

Ωστόσο κοντά στο σκορ έμεινε για ένα ημίχρονο (40-37 έγραφε ο φωτεινός πίνακας στο 20'), ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου μάλιστα είχε προηγηθεί με 19-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για το «τριφύλλι». Με τον Φελντέιν να έχει βρει ρυθμό, και τα κλεψίματα να είναι διαδοχικά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 25' με 59-39 κι όλα τελείωσαν.

Βέβαια το συγκρότημα του Χάρη Μαρκόπουλου δεν τα παράτησε, αλλά με «όπλο» τα εύστοχα τρίποντα μείωσε ξανά και τελικά υπέστη μία τιμητική ήττα με 88-76.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού και του αγώνα ο Τζέιμς Φελντέιν με 25 πόντους, ενώ 22 αλλά κι αυτός με έξι τρίποντα σημείωσε ο Αλεξάνταρ Τσάπιν.

Δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 7 (1), Φελντέιν 25 (6), Γκιστ 7 (1), Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χέινς 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Διαμαντίδης 4, Χάντερ 6

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Άλεν 17 (3), Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22 (6), Χάρις 11, Συνετός, Πουλιανίτης 6 (2), Χριστοδούλου 3 (1), Χαριτόπουλος 4 (1), Κόβατς 3 (1), Γεωργάκης, Μπατής

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι