Απόλλωνας Πατρών: Νικητής στο θρίλερ! (photos)

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Απόλλωνας Πατρών επικράτησε με 70-69 του Πανελευσινιακού.

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το φινάλε του ήταν ο σημερινός (30/11) αγώνας στο κλειστό της Περιβόλας, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 11-7 στο 6’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 δύο λεπτά αργότερα. Δεν άλλαξε η κατάσταση μέχρι και το ημίχρονο, που βρήκε τους «μελανόλευκους» με ισχνό προβάδισμα (37-35). Στο δεύτερο μέρος οι συχνές εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν (45-41 στο 25’, 48-49 στο 28’), για να φθάσουμε στο 31’ και το ματς να είναι ισόπαλο 54-54. Ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά με 64-62 στο 38’, αλλά στην τελική ευθεία ο Απόλλωνας Πατρών αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος. Ο Χιλ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ακολούθησε λάθος του Αντώνη Μάντζαρη, που στέρησε ένα καλύτερο φινάλε στους φιλοξενούμενους.

Ο Πολ Χιλ Τζούνιορ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ είχε ακόμα τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Από τους ηττημένους ο Μοχάμεντ Φαγιέ είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο και ο Λάρι Τέρνερ είχε 16 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Πριν από τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανδρέα Μολφέτα και εναποτέθηκαν λουλούδια στη θέση του.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Μαγλογιάννης.
Δεκάλεπτα: 17-18, 37-35, 52-51, 70-69.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Χιλ 18 (3), Καπερώνης 1, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 15, Λιανός 8 (2), Οικονομόπουλος, Μολφέτας 3 (1), Ζαφείρης, Χοτ 3 (1), Μπολντς 13, Αργυρόπουλος 5, Πέτροβιτς 3 (1).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 13 (3), Αράπης, Ράλεϊ-Ρος 10 (1), Τζόουν 5, Φαγιέ 17 (2), Τέρνερ 16, Μάντζαρης 7 (1), Αβραμίδης.

Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι
Παναθηναϊκός AKTOR: Ένσταση για τη φάση του Λεσόρ
Παναθηναϊκός AKTOR: Το έχασε μέσα από τα... χέρια του Ναν
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Video με πώς ξεκίνησε το επεισόδιο στην Τούμπα – Αυτό έκανε έξαλλο τον Αλμέιδα (videos)