Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός 62-86: Τον «καθάρισε» ο «Τσάρι»

Ο Παναθηναϊκός με τον Κώστα Τσαρτσαρή να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση πήρε την νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό με 62-87

Το τρίτο δεκάλεπτο ήτα αρκετό για τους παίκτες του Παναθηναϊκού να «καθαρίσουν» το ματς. Με ένα επι μέρους σκορ 10-27 οι «πράσινοι» έβαλαν τέλος στην «μαχητικότητα» των παικτών του Ηλυσιακού, τελείωσαν την… αναμέτρηση πολύ πριν από την προγραμματισμένη της λήξη και με τον Κώστα Τσαρτσαρή να κάνει πράγματα και… θαύματα επικράτησαν με 62-87 και πλέον ετοιμάζονται για το ματς με την Εφές.

Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-5 οι παίκτες του Ηλυσιακού δεν ήταν διατεθειμένοι να αφεθούν στις ορέξεις του «τριφυλλιού». Με την μπάλα να περνάει συνεχώς στην ρακέτα των φιλοξενουμένων και τον Γκάρισον να απειλεί μέσα και έξω από το ζωγραφιστό οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, 5-7 στο 5ο λεπτό. Στο σημείο αυτό ο Αργύρης Πεδουλάκης, που δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από το αγωνιστικό πρόσωπο των παικτών του, προχώρησε σε τριπλή αλλαγή. Στις θέσεις των Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε, πέρασαν οι Μπράμος, Τσαρτσαρής και Σχορτσανίτης και ο «Τσάρι» ανέλαβε δράση.   Ο έμπειρος παίκτης της ομάδας του Παναθηναϊκού «οδηγούσε» την ομάδα του στο σκοράρισμα την στιγμή που Σχορτσανίτης και Αναγκόνιε έδιναν «μάχη» μέχρι.. τελικής πτώσεως. Λίγο πριν το πράγμα ξεφύγει ο Πεδουλάκης απέσυρε τον «Σόφο», βάζοντας τον Γκιστ στο «5» και ο Τσαρτσαρής συνέχιζε το… βιολί και σκόραρε με… όλους τους τρόπους. Με την έξοδο του Σχορτσανίτη ο Αναγκόνιε βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι των «πράσινων» και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-17

Ξέφυγε στο τέλος

Ο Αναγκόνιε ήτα «ζεστός» και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έκανε το 17-17 με τους παίκτες του Ηλυσιακού να βάζουν… δύσκολα στους αντιπάλους του. Στο 13’ ο Σπανός έκανε το 21-19 δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Τσαρτσαρή δεν είχε τελειωμό και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 21-24. Στον αντίποδα ο Χατζής έδινε συνεχώς λύσεις στην ομάδα του, 26-29 στο 15’, Ο Στόγκλιν δεν μπορούσε να… ξεφύγει από την άμυνα των παικτών του Παναθηναϊκού, αλλά 90 δεύτερα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους έκανε το 31-35. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τους Ματσιούλις και Τσαρτσαρή, ενώ ο Στεφάν Λάσμε έκανε το 33-41 με φόλουου κάρφωμα με την λήξη του ημιχρόνου.

Το… τελείωσε χωρίς πολλά-πολλά

Όσο άντεξε, άντεξε ο Ηλυσιακός αφού με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός φρόντισε να αποκαταστήσει την τάξη. Το 33-41 σε λιγότερο από δύο λεπτά έγινε 33-49 με τον Τσαρτσαρή να παραδίδει μαθήματα μπάσκετ και τον Σχορτσανίτη με τον Αναγκόνιε να μαλώνουν σαν τα… κοκόρια. Χαρακτηριστική η φάση με την τάπα που κάνει ο ψηλός του Ηλυσιακού στον «Σόφο» και στην συνέχεια ο τελευταίος να τον… ισοπεδώνει και να τελειώνει την φάση με ανάποδο λέι απ, 35-51 . Ο Καπόνο είχε συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι του Ηλυσιακού, 40-59, ενώ στην άλλη πλευρά οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν βελτιώσει σε εντυπωσιακό βαθμό την άμυνά τους. Στα χνάρια του Καπόνο και ο Μάρκους Μπανκς με που με νέο τρίποντο έκανε το 40-62. Το ματς είχε τελειώσει και για το τυπικό στο 30 το σκορ ήταν 43-68. Στην συνέχεια ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες με τους Γιαννόπουλο και Σκορδίλη να πατούν παρκέ. Στο 36΄και με το σκορ στο 53-76 ο Χάρης Γιαννόπουλος έγινε ο 12ος παίκτης που χρησιμοποίησε ο Αργύρης Πεδουλάκης και με 8 πόντους του έβαλε την υπογραφή του στο 62-87.

Δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 43-68, 62-87

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παπάς, Αράπης, Αναγκόνιε 8, Αποστολίδης 2, Χατζής 9, Σπανός 7, Αντωνάκης, Μόρισον 3, Κρέπι, Γκάρισον 7, Παραγιος 3, Στόγκλιν 23

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 1, Ματσιούλις 12, Καπόνο 11, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 20, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 2, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος 3, Γιαννόπουλος 8, Σκορδίλης