Καλαφατάκης: «Δουλειά στις λεπτομέρειες»

Ο ΚΑΟΔ δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τον Πανιώνιο.

Ο Γιώργος Καλαφατάκης ανέφερε πως έχουν καλή ομάδα και πίστευε στο «διπλό», αλλά κάποια λάθη στο φινάλε στέρησαν από τους Δραμινούς τη νίκη. «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο και το Γιάννη (σ.σ. Σφαιρόπουλο) για τη νίκη, αλλά και για την πορεία της ομάδας και την καλή δουλειά που γίνεται. Το πίστευα αυτό το ματς ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε, γιατί έχουμε καλή ομάδα. Θέλουμε όμως δουλειά στις λεπτομέρειες, αφού η ομάδα απαρτίζεται από παίκτες δίχως ιδιαίτερο παρελθόν. Είχαμε πίστη και προσήλωση, ήμασταν καλά διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι και φέραμε το ματς όπως θέλαμε, να το διεκδικούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ούτε παραγγελία να το είχαμε κάνει... Όμως, χάσαμε δύο καθοριστικές βολές με το σκορ 70-68 υπέρ μας, ενώ στο τέλος κάναμε λάθος. Δυστυχώς, παρότι λειτουργήσαμε σωστά στην τελευταία επίθεση δεν κάναμε ούτε σουτ».

Στη συνέχεια, αναφέρθηκε στον αντίπαλο αλλά και τη διαιτησία: «Ο Πανιώνιος είναι τεράστια ομάδα που για να την κερδίσεις πρέπει να δώσεις το 100% των δυνατοτήτων σου. Ο Πανιώνιος νίκησε δίκαια, αλλά ο τρίτος διαιτητής Βαρδάλος του έδωσε τα... κουκούτσια. Όμως, ήταν ανθρώπινα τα λάθη του». Αναφορικά με τη συνέχεια, στην Basket League ΟΠΑΠ, πρόσθεσε: «Κοιτάμε μπροστά παρότι αν είχαμε κερδίσει θα ήταν τεράστια επιτυχία και θα είχαμε ρεφάρει μία από τις δύο χαζές ήττες που κάναμε στην έδρα μας».

Ο Κέβιν Πάλμερ, από την πλευρά των παικτών, δήλωσε: «Ήταν πολύ μεγάλο ματς, στο οποίο καταφέραμε να μείνουμε ζωντανοί μέχρι το τέλος. Όμως, κάτι οι χαμένες βολές και κάτι τα λάθη μας στο τελευταίο δίλεπτο μάς στέρησαν την ευκαιρία της νίκης».

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη