Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 79-70

Ο Παναθηναϊκός σε μια μέτρια βραδιά του επικράτησε του Ρεθύμνου μe 79-70 και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός αν και αντιμετώπισε προβλήματα, κυρίως με τον… εαυτό του, στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο, όσο περνούσε η ώρα… ρόλαρε και τελικά έφτασε στην νίκη με σκορ 79-70. Έτσι και αυτή η αποστολή επετεύχθη με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην σπουδαία εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.

Κουρασμένος στο ξεκίνημα

Η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και το φορτωμένο πρόγραμμα της ομάδας ήταν λογικό κάποια στιγμή να κάνει την εμφάνισή του στους παίκτες του Παναθηναϊκού. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να μείνει για περισσότερη ώρα, απ ότι αναμενόταν αρχικά μέσα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση με τους Σίμπσον και Κάουνσιλ έβρισκαν λύσεις στο μέτρο του… δυνατού, αλλά η μεγάλη αστοχία αρχικά (0/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) και κάποια… ανόητα λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του. Είναι χαρακτηριστικό πως το Ρέθυμνο στο 7’ με τρίποντο του Κάουνσιλ πέρασε μπροστά με 9-12, με το δεκάλεπτο να «κλείνει» με τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ 14-16.

Σερί 14-0 και.. χάθηκε

Στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου ο Παππάς… έσπασε το ρόδι από τα 6.75 μ(1/7) και ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 17-16. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις και προηγήθηκαν και πάμε με 19-21 στο 13’. Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης που οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε σερί 14-0. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν έξι λεπτά και το σκορ έγινε 33-21, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως βάζουν τις βάσεις της νίκη, έπειτα από φανταστικό κάρφωμα του Βλάντο Γιάνκοβιτς. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Ρεθύμνου συνέχισαν την προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν σε 37-30 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Εκκίνηση… Παναθηναϊκού στην επανάληψη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολύ καλύτερους οιωνούς, αφού οι «πράσινοι» άρχισαν και… σκόραραν από παντού. Με τρία τρίποντα των Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη και Σλότερ προηγήθηκαν με 48-33, ενώ δύο πολύ όμορφα καλάθια του Μπατίστα και του αρχηγού, στο 25΄, ο Παναθηναϊκός πήγε το σκορ στο 52-36 με το ΟΑΚΑ να σηκώνεται και πάλι στο… πόδι. Οι παίκτες του Ρεθύμνου για μία ακόμα φορά εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πράσινων» και μείωσαν και πάλι κάτω από τους 10 πόντους, αλλά με τον Μπλουμς να βρίσκει το χέρι του και το buzzer beater του Σλότερ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 61-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Διαμαντίδης συνέχιζε να οδηγεί τον Παναθηναϊκό και τους συμπαίκτες του, 67-52, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ με δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά καρφώματα έκανε το 71-54 στο 34΄. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέρασε και αυτός στο παρκέ και με σουτ τριών πόντων έκανε το 74-60 στο 37’, με το παιχνίδι να λήγει με 79-70.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 61-49, 79-70

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3(1), Σλότερ 9(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς(1) 10, Φώτσης 2, Παππάς 3(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 21(4), Γκιστ 7, Μπατίστα 13, Μπλουμς 3(1), Ράιτ 2

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9(1), Σχίζας, Κουμπούρας, Κάουνσιλ 15(1), Άλεν 9(1), Καλαμπόκης, Φαγέ 21(4), Σίνης 2, Χίλαρης, Κράβιτς 6, Αλίχοντζιτς 6, Δουγλεράκης