Άπλωσε σεντόνι στους «Ζωσιμάδες» ο ΠΑΟΚ (video)

Μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο 20λεπτο επικρατώντας 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και παίρνοντας το εισιτήριο των προκριματικών του Champions League.

Με την πλάτη στον τοίχο αγωνιζόταν ο ΠΑΟΚ στους «Ζωσιμάδες» για την τελευταία αγωνιστική των play-off. Ο «δικέφαλος» έχοντας μεγάλη πίεση από πίσω του, ήθελε τη νίκη και ταυτόχρονα γκέλα του Ατρόμητου επί του Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι.

Έτσι και έγινε, με την ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη να επικρατεί 2-1 στα Γιάννενα κάνοντας σπουδαία ανατροπή, την ώρα που ο Ατρόμητος έμεινε στο ισόπαλο 0-0 για να τερματίσει στην κορυφή ο ΠΑΟΚ.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου καλό για τους φιλοξενούμενους καθώς ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης χάνοντας και τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Στο 31’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο κρίνεται αυστηρό με τον Ντε Βινσέντι να ευστοχεί και να βάζει δύσκολα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Τα πράγματα, δεν άλλαξαν ιδιαίτερα στη συνέχεια με τον ΠΑΣ να διατηρεί τον έλεγχο και να έχει σημαντικές ευκαιρίες και για ένα δεύτερο τέρμα. Παρόλα αυτά, αρκούσε ένα καλό 20λεπτο από τον ΠΑΟΚ για να ανατρέψει και να φτάσει στη νίκη και το… σεντόνι.

Ο Κατσουράνης στο 71’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, και τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Σίλντεφελντ να εκμεταλλευτεί αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με δυνατό σουτ να κάνει το τελικό 2-1 που έδωσε στην ομάδα του και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.