Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης: Τρία παγκόσμια ρεκόρ - Συγκλονιστική κούρσα ΗΠΑ, Αυστραλίας
AAP/JOEL CARRETT

Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης: ΗΠΑ και Αυστραλία μοιράστηκαν το χρυσό.

Με άλλα τρία παγκόσμια ρεκόρ, ολοκληρώθηκε στη Μελβούρνη το 16ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα.

Η τελευταία κούρσα της διοργάνωσης ήταν και η πιο συγκλονιστική, με τις ομάδες των ΗΠΑ και της Αυστραλίας να τερματίζουν ταυτόχρονα στον τελικό των 4Χ100μ. μικτή ομαδική των ανδρών και να μοιράζονται το χρυσό μετάλλιο, καταρρίπτοντας ένα ρεκόρ 13 ετών. Συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες πέτυχαν χρόνο 3:18.98 και “έσβησαν” το 3:19.16 της Ρωσίας, που κρατούσε από τις 20/12/2009, στην Αγία Πετρούπολη. Μόλις οκτώ εκατοστά πιο πίσω (3:19.06) τερμάτισε η Ιταλία, που επίσης κολύμπησε κάτω από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ και πέτυχε ρεκόρ Ευρώπης.

Η Καναδή Μάγκι ΜακΝιλ κατέκτησε το τρίτο χρυσό της μετάλλιο στους αγώνες και κατέρριψε για δεύτερη φορά -μετά τα 50μ. ύπτιο- ένα παγκόσμιο ρεκόρ, αυτή τη φορά στα 100μ πεταλούδα. Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης του αγωνίσματος σημείωσε χρόνο 54.05, συντρίβοντας το 54.59 που είχε η Αμερικανίδα Κέλσι Ντάλια από πέρυσι (3/12/2021) στο Αϊντχόφεν. Η Τόρι Χάσκι από τις ΗΠΑ ήταν δεύτερη με 54.75 και πήρε το πρώτο ατομικό της μετάλλιο σε Παγκόσμιο 25άρας, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Λουίζ Χάνσον από τη Σουηδία (δεύτερη πέρυσι, πίσω από την ΜακΝιλ) με 54.87.

Παγκόσμιο ρεκόρ σημειώθηκε και στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική γυναικών από την ομάδα των ΗΠΑ. Οι Αμερικανίδες πήραν... ρεβάνς από την Αυστραλία για την ήττα τους στα 4Χ50μ. μικτή και με χρόνο 3:44.35 βελτίωσαν το 3:44.52 που είχαν επίσης οι ΗΠΑ, από τις 21/11/2020 στη Βουδαπέστη. Συνολικά, από τις 12 “σκυταλοδρομίες” του προγράμματος, στις 10 καταρρίφθηκαν τα παγκόσμια ρεκόρ.

Για πέμπτη φορά στις τελευταίες έξι διοργανώσεις, ο Τσαντ Λε Κλος αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. πεταλούδα, πανηγυρίζοντας το δεύτερο χρυσό του στη Μελβούρνη και 12ο συνολικά στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα 25άρας. Ο 30χρονος Νοτιοαφρικανός νίκησε άνετα με 48.59, έναντι 49.03 του 17χρονου Καναδού Ιλια Κάρουν, που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Ο αθλητής που άφησε δεύτερο τον Λε Κλος πέρυσι στο Αμπου Ντάμπι, ο Ιταλός Ματέο Ριβόλτα, έμεινε πέμπτος.

Εστω κι αν δεν κατάφερε να βελτιώσει το παγκόσμιο ρεκόρ που πέτυχε στον χθεσινό ημιτελικό (28.37), η Λιθουανή Ρούτα Μεϊλουτίτε δεν είχε πρόβλημα να πάρει το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο με 28.50 και να επανέλθει στην κορυφή του κόσμου μετά από οκτώ χρόνια. Η Νοτιοαφρικανή Λάρα Βαν Νίκερκ πέτυχε ρεκόρ Αφρικής με 29.09 και εξασφάλισε το ασημένιο μετάλλιο, μπροστά από την Αμερικανίδα -νικήτρια στα 100μ.- Λίλι Κινγκ.

Στα 200μ. ελεύθερο ανδρών, ο Σουν-γου Χουάνγκ υπερασπίστηκε τον περσινό τίτλο του, αν και είχε περάσει μόλις όγδοος από τα προκριματικά. Ο 19χρονος Νοτιοκορεάτης πέτυχε ρεκόρ αγώνων και Ασίας με 1:39.72, απειλώντας μάλιστα και το παγκόσμιο ρεκόρ του Πολ Μπίντερμαν (1:39.37), που “αντέχει” από το 2009. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε με 1:40.79 ο 18χρονος Ρουμάνος Νταβίντ Ποποβίτσι, που ήταν ο νικητής το καλοκαίρι στο Παγκόσμιο 50άρας της Βουδαπέστης, μπροστά από τον Χουάνγκ.

Ο Ράιαν Μέρφι ολοκλήρωσε το προσωπικό του “τρεμπλ” στα αγωνίσματα του υπτίου, κατακτώντας τον τίτλο και στα 200μ. με χρόνο 1:47.41. Οι ΗΠΑ έκαναν το “1-2”, με τον Σέιν Κάσας να παίρνει τη δεύτερη θέση, μπροστά από τον Ιταλό Λορέντζο Μόρα. “Νταμπλ” χρυσών (μετά τα 100μ.) για την Αυστραλή Κέιλι ΜακΚίοουν, που επικράτησε εύκολα στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με 1:59.26.

Ο Νικ Φινκ κέρδισε και τα 50μ. πρόσθιο με 25.38, σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων, αλλά και ρεκόρ ηπείρου. Ο 29χρονος Αμερικανός είχε ήδη πανηγυρίσει το χρυσό στα 100μ. πρόσθιο, ενώ ήταν δεύτερος στα 200μ. Στο βάθρο των πλαισίωσαν οι Ιταλοί Νικολό Μαρτινένγκι και Σιμόνε Τσεραζουόλο, ενώ ο Βρετανός Ανταμ Πίτι περιορίστηκε στην έκτη θέση. Η Σιομπάν Χάουγκι από το Χονγκ Κονγκ, τέλος υπερασπίστηκε τον τίτλο της στα 200μ. ελεύθερο, κερδίζοντας τον τελικό με 1:51.65.

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων με 17 χρυσά, 13 ασημένια και 6 χάλκινα, με δεύτερη την οικοδέσποινα Αυστραλία (13-8-5).

Η πρώτη τριάδα των τελικών της 6ης και τελευταίας ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ

100μ. πεταλούδα

1. Τσαντ Λε Κλος (Ν. Αφρική) 48.59
  1. Ιλια Κάρουν (Καναδάς) 49.03 (Παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων)
  1. Μάριους Κους (Γερμανία) 49.12

50μ. πρόσθιο

1. Νικ Φινκ (ΗΠΑ) 25.38 (Ρεκόρ αγώνων & Αμερικής)