Challenge Cup: «Σφραγίζει» απόψε την πρόκριση στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός στο Μαρούσι
Intime.gr

Έχοντας το πλεονέκτημα από τη νίκη με 3-0 σετ στο Μπέργκεν την περασμένη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται μόλις δύο σετ σήμερα, Τετάρτη (14/12) στο κλειστό του Αγίου Θωμά στις 9μ.μ. (Cosmote Sport 9) κόντρα στους Νορβηγούς για να βρεθεί στους «8» του Challenge Cup ανδρών.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας θέλει να αφήσει πίσω την νέα ήττα-σοκ από τον Πήγασο στη Πολίχνη, συνδυάζοντας την πρόκριση στους «8» με μία καλή εμφάνιση πριν «ταξιδέψει» πίσω στη Σκύδρα για να αντιμετωπίσει τον Αριστοτέλη.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλουν μόνο δύο σετ σήμερα στον επαναληπτικό της εκτός έδρας νίκης τους με 3-0 σετ στην Νορβηγία, και με «όπλο» την έδρα τους, το κλειστό του Αμαρουσίου θέλουν να πανηγυρίσουν μια νέα εμφατική νίκη και πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Το «τριφύλλι» στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει είτε τη Μούροφ Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν είτε την Ολλανδική Όριον Ντοετινχάιμ που θα παίξουν μεταξύ τους την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου στις 19:00. Προβάδισμα έχουν οι Ολλανδοί που στον πρώτο αγώνα είχαν νικήσει 3-1 (29-27, 19-25, 25-12, 25-19).

Ο διεθνής διαγώνιος του Παναθηναϊκού, Άγγελος Μάρκου δήλωσε:

«Την Τετάρτη θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να σφραγίσουμε την πρόκριση. Περιμένουμε την παρουσία του κόσμου ώστε να μας υποστηρίξουν με τον τρόπο τους».

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup