Στέφανος Τσιτσιπάς: Ασταμάτητος στην Μαδρίτη - Λύγισε τον Ρούμπλεφ και πέρασε στα ημιτελικά (videos)

Παρότι πιέστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Mutua Madrid Open.

Τεράστια πρόκριση στους ημιτελικούς του Madrid Open πέτυχε απόψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ του Αντρέι Ρούμπλεφ και με την τρίτη του νίκη στο τουρνουά εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την τετράδα, όπου θ'΄ αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και στον Φέλιξ-Οζέρ Αλιασίμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του πρώτου σετ και εξ αρχής έδειξε τις διαθέσεις του. Έκανε μπρέικ στο πρώτο σερβίς του Αντρέι Ρούμπλεφ, έκανε το 0-2 στα γκέιμς και έπειτα διαχειρίστηκε ορθά τα δικά του σερβίς. Ο Ρώσος τενίστας προσπάθησε να με την σειρά του να πράξει το μπρέικ που θα τον έφερνε στην διεκδίκηση του σετ, όμως ο Τσιτσιπάς έκλεισε το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Ρώσος τενίστας ανέβηκε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τσιτσιπά και επικράτησε με 6-2 κάνοντας το 1-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ, οι δύο τενίστες παρουσιάστηκαν πιο προσεκτικοί, με κύριο σκοπό να προφυλάξουν τα σερβίς του και μεθοδικά να προκαλέσουν κάποιο λάθος. Στο πιο κομβικό σημείο ο πρωταθλητής του Μόντε Κάρλο κάνει μπρέικ στον Ρούμπλεφ και κάνει το 5-4 γκέιμς. Κλείδωσε το σετ στο αμέσως επόμενο γκέιμ, καθώς δεν «έσβησε» τις ευκαιρίες του Ρώσου και επικράτησε με 2-1 σετ.