Volley League Ανδρών: Νίκη τίτλου για τον Παναθηναϊκό που «σάρωσε» τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ

«Σάρωσε» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός με 3-0 σετ και «ασταμάτητο» τον Μπραμ Βαν ντε Ντρις στο άδειο λόγω τιμωρίας, κλειστό του Αμαρουσίου για την 7η αγωνιστική στη Β’ φάση του πρωταθλήματος Volley League 2021-22.

Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν σε… περίπατο το ντέρμπι κορυφής και χωρίς να χάσουν σετ από τον ΠΑΟΚ πήραν το «τρίποντο» της νίκης αυξάνοντας τη διαφορά από τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +7, βγάζοντάς τον παράλληλα εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Έτσι έφτασαν στους 28 πόντους έναντι 23 του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίζεται αυτήν την ώρα στο κλειστό του Ρέντη κόντρα στον Μίλωνα, και όπως όλα δείχνουν το φετινό πρωτάθλημα θα είναι ξανά υπόθεση «αιωνίων».

Την 8η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι», θα φιλοξενηθούν στο κλειστό της Πυλαίας από τον ΠΑΟΚ και την 9η αγωνιστική θα υποδεχθούν το «τριφύλλι» στο κλειστό του Ρέντη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο πρώτο σετ, όταν ο Κουμεντάκης έκανε το 8-9, και ο Στάλεκαρ το 10-9. Με τα σερβίς του Ντε Ντρις ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +3 (16-13), αλλά και 19-14, με τον Ούντριτς να μειώνει σε 19-15. Ένα λάθος σερβίς του Κουμεντάκη και μια άουτ επίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ οδήγησε το σκορ στο 22-16. Ο Στάλεκαρ με επίθεση σε πρώτο χρόνο έκανε το 23-16 για το «τριφύλλι», οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 24-18 όμως με ένα ακόμη λάθος τους «έκλεισε» το σετ 25-18.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πίεσε περισσότερο και προηγήθηκε με 4-6, όμως με τα σερβίς του Βέλγου διαγώνιου του ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το ματς στα ίσα με 8-8 και 11-11. Βραχύ προβάδισμα των γηπεδούχων που είχαν σε πολύ καλή μέρα και τους κεντρικούς του, Σάσο Στάλεκαρ και Λούκας Βίκτορ Ρανγκέλ, με το σκορ να φτάνει στο 18-18 δια χειρός του Πρωτοψάλτη. Το 22-19 με πρώτο χρόνο έκανε ο Βραζιλιάνος μπλοκέρ και παρά το διπλό τάιμ άουτ του Γιάννη Καλμαζίδη το μομέντουμ του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε. Ο Μπράουν μείωσε στους δυο για τον ΠΑΟΚ, όμως με έναν πόντο από τον Ανδρεόπουλο και πόντο από επίθεση του Ρανγκέλ και μπλοκ του ίδιου παίκτη πάνω στον Πετρέα ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-21 και το 2-0 στα σετ.

Έχοντας στην «πρίζα» τον Ντε Ντρις, ο οποίος έχει περάσει και από τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε από την αρχή το προβάδισμα τριών πόντων και στο τρίτο σετ. Η διαφορά έφτασε στο +5 (10-5). Δύο ακόμη συνεχόμενα τάιμ άουτ του Γιάννη Καλμαζίδη «χάλασαν» προσωρινά τον ρυθμό του Παναθηναϊκού με τον Κουμεντάκη να μειώνει στο 11-9.

Ωστόσο με την ψυχολογία τους ανεβασμένη οι «πράσινοι» με τους Πρωτοψάλτη, Ντε Ντρις να «πυροβολούν» αύξησαν ξανά τη διαφορά 14-11. Οι Ανδρεόπουλος και Στάλεκαρ έκαναν το 16-11. Με τα σερβίς του Ούντριτς έγινε το 16-13, όμως «μίλησε» ξανά ο Βέλγος διαγώνιος του «τριφυλλιού» κάνοντας το 17-13. Ο ΠΑΟΚ ευστοχούσε μόνο με τον Κουμεντάκη, που έκανε το 19-14, με τον Μπάση να μπαίνει για τα σερβίς και με άσο έκανε το 20-14, για να κατακτήσουν οι γηπεδούχοι το σετ με 25-16 σφραγίζοντας μια επική νίκη με 3-0 σετ επί των αντιπάλων τους.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-16) σε σε 79'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8 (7/17 επ., 1 άσος, 44% υπ. - 38% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (17/26 επ., 2 άσοι), Στάλεκαρ 10 (4/7 επ., 6 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 46% υπ. - 23% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσοι).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 3 (3/6 επ.), Γουόλς, Κουμεντάκης 6 (4/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες), Μπαρνς 8 (8/19 επ., 32% υπ. - 16% άριστες), Ούντριτς 15 (12/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. - 54% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι