Εκτός τελικού στο Ακαπούλκο ο Τσιτσιπάς - Κίνδυνος πτώσης στην κατάταξη

Την ήττα 2-0 σετ (6-4, 6-4) γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Κάμερον Νόρι και έχασε την ευκαιρίας να βρεθεί στον τελικό του Ακαπούλκο.

Ο 26χρονος Βρετανός, Νο. 12 του ταμπλό, ήταν σχεδόν αλάνθαστος και σε 78 λεπτά κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τη διεκδίκηση του τροπαίου στο τουρνουά. Μάλιστα, στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ, ο οποίος επιβλήθηκε στον άλλο ημιτελικό του Μεντβέντεφ.

Μέχρι και το όγδοο γκέιμ του πρώτου σετ, Νόρι και Τσιτσιπάς κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους. Σ' εκείνο το σημείο του αγώνα, ο Βρετανός έκανε το πρώτο break στο ματς (5-4), που αποδείχθηκε και καθοριστικό, καθώς έφθασε στο 6-4 μετά από 36 λεπτά.

Το δεύτερο σετ, ήταν μία... πιστή αντιγραφή του πρώτου. Ο 24χρονος «Tsitsifast» διατήρησε με σχετική άνεση το σερβίς του, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει break. Αντίθετα, ο Νόρι «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του, προηγήθηκε με 5-4 και έφθασε στην νίκη-πρόκριση με 6-4, μετά από 43 λεπτά.

Ο Βρετανός τενίστας, θα διεκδικήσει το τρόπαιο στην πόλη του Μεξικού, από τον Ναδάλ (Νο 5). Ο Ισπανός κάτοχος 21 Grand Slam, δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Ρώσο επικεφαλής (σ.σ. από την Δευτέρα 28/2) της παγκόσμιας κατάταξης, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, επικρατώντας με 6-3, 6-3, μετά από αγώνα διάρκειας δύο ωρών κι ενός λεπτού.

Μάλιστα, σε περίπτωση που ο Ράφαελ Ναδάλ καταφέρει να πάρει τον τίτλο στο Ακαπούλκο, τότε αυτόματα ανεβαίνει στην θέση Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να πέφτει στην 5η θέση.