CEV Challenge Cup: Όλα για όλα στον επαναληπτικό στο Μαρούσι για τον Παναθηναϊκό (video)

Ο Παναθηναϊκός «πάλεψε» σαν λιοντάρι κόντρα σε Χάλκμπανκ και διαιτησία αλλά δε κατάφερε να πάρει ούτε ένα σετ στον α’ ημιτελικό του CEV Challenge Cup από την πρωτοπόρο του τούρκικου πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου «λύγισαν» από την Χάλκμπανκ Άνκαρα, η οποία έχει ξεκινήσει μια εντυπωσιακή σεζόν με 20 νίκες σε ισάριθμα ματς στο τουρκικό πρωτάθλημα και έχει και 8 νίκες στην Ευρώπη και πλέον θα τα δώσουν όλα για όλα στον επαναληπτικό που θα γίνει στο κλειστό του «Άγιο Θωμά» στο Μαρούσι (1/03, 20.00) για να διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, μέσω του χρυσού σετ.

Χωρίς να αμφισβητείται η ανωτερότητα των γηπεδούχων οι διαιτητές «σφύριξαν» έδρα ακόμη και σε φάσεις που φαίνονταν με γυμνό μάτι, όπως στο 6-6 του δεύτερου σετ, όπου οι «πράσινοι» εκνευρίστηκαν μετά από το «ανάποδο» σφύριγμα σε επίθεση του Θανάση Πρωτοψάλτη που κατέληξε άουτ αλλά με ξεκάθαρη επαφή στο μπλοκ, με το ριπλέι να τους δικαιώνει και παρόλα αυτά ο Αζέρος διαιτητής να δίνει τον πόντο στους γηπεδούχους, αλλά και κόκκινη κάρτα στον αρχηγό του «τριφυλλιού», Άξελ Γιάκομπσεν για διαμαρτυρία με το σκορ να γίνεται 8-6!

Το παιχνίδι παρά το τελικό 3-0 σετ υπέρ της τούρκικης ομάδας, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτό είναι που πρέπει να κρατήσουν άπαντες στο πράσινο στρατόπεδο, ενόψει της ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Αθήνα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ την αντίπαλό του με 4-1, όμως με τον Μπραμ Βαν Ντε Ντρις μείωσε σε 4-3. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 17-17 που έγινε από τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν και οδήγησαν σε λάθη τους αντιπάλους τους κάνοντας το 22-19, ο Ντε Ντρις μείωσε σε 22-19, όμως ο Μπρούνο έκανε το 23-10 αλλά και το 24-21, ο Ανδρεόπουλος μείωσε στους δ2, (24-22), όμως ένα λάθος στην άμυνα του «τριφυλλιού» χάρισε το πρώτο σετ στους Τούρκους με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, 6-6, 8-8, 11-11, από μπλοκ του Βέλγου διαγώνιου του Παναθηναϊκού, και με άσο του ίδιου παίκτη το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 11-12, ενώ ο Άξελ Γιάκομπσεν με έξυπνο πέρασμα έκανε το 11-13 και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με επίθεση από την πάιπ το 12-14. Οι Μπρούνο και Ερνάντες ήταν ασταμάτητοι βάζοντας ξανά την Χάλκμπανκ ξανά σε θέση οδηγού στο 18-17. Ο Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 19-19, όμως με επιθέσεις του Ερνάντες έγινε το 21-19 και 24-19 για να τελειώσει το σετ ο Μπρούνο με 25-20.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-4 δια χειρός του Ντε Ντρις. Με άουτ του Ανδρεόπουλου πήγε στο σερβίς ο Ερνάντες και με άσο έγινε το 4-4. Το μπλοκ του Παναθηναϊκού λειτούργησε και στη συνέχεια με νέο έξυπνο πέρασμα του Γιάκομπσεν έγινε το 5-6. Οι Πρωτοψάλτης με επίθεση και Στάλεκαρ και Ντε Ντρις με μπλοκ αύξησαν την διαφορά στο +3, όμως ο Μπρούνο μείωσε για την ομάδα του σε 8-9 με τη τούρκικη ομάδα να ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 9-10 για τον Παναθηναϊκό και ο Ντε Ντρις το 9-11 (αν και οι διαιτητές αρχικά έδωσαν άουτ και με challenge ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δικαιώθηκε). Οι Τούρκοι δεν επέτρεψαν όμως στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ (17-17, 20-20). Το άουτ του Βαν Ντεν Ντρις έφερε το 22-20, ο Πρωτοψάλτης μείωσε σε 22-21, ο άσος του Ερνάντες (με τη βοήθεια του φιλέ) διαμόρφωσε το 24-21 και με νέο άουτ του Βαν Ντεν Ντρις τελείωσε το σετ με 25-21 με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-21 σε 90΄.

*Οι πόντοι της Χάλκμπανκ προήλθαν από 4 άσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 7 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Βίγκρας 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρούνο 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.-41% άριστες), Καράσου 3 (3/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/25 επ., 3 άσοι) / Ντονέ (λ, 65% υπ.-47% άριστες), Εργκιούλ (κ(), Εκτσί 1 (1 άσος), Γκουλμέζογλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 9 (9/17 επ., 42% υπ.-33% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/6 επ.), Ανδρεόπουλος Χ. 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ.-20% άριστες), Βαν ντε Ντρις 18 (14/28 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 34% υπ.-25% άριστες), Συναδινός (λ),  Μπάσης, Ράπτης.

Δείτε τα HIGHLIGHTS της αναμέτρησης Χάλκμπανκ – Παναθηναϊκός.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι