ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-2: Στην «Ένωση» το «θρίλερ» και η πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου

Μετά από ένα ματς «θρίλερ» η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών

Το παρών στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών θα δώσει η ΑΕΚ, η οποία μετά από ένα ματς θρίλερ επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ εντός έδρας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκαν 2-0 στο ματς, ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, όπου κατάφεραν, μάλιστα, να προηγηθούν με 13-9. Η ΑΕΚ όμως έκανε τη δική της ανατροπή και έκανε το 3-2 (18-16), με τρομερή εμφάνιση της Τερέλ παίρνοντας την πρόκριση για τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Το ματς

Στο πρώτο σετ έγινε φοβερή μάχη με τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά να αποκτά μια σημαντική διαφορά όταν το 13-13 έγινε 13-15 με άσο της Καλαντάτζε και 14017 με μπλοκ της Λι στην Κοσμά. Ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ, η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 (με Γκουντιμένκο στο σερβίς) για το 18-17 και έφτασε στο 20-18 με δύο σερί μπλοκ. Η Γκουντιμένκο έφερε την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +3 (23-20), αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με κακές υποδοχές της Βάντερ για το 23-23. Η Αμερικανίδα πήρε την αλλαγή και η κακή υποδοχή της Ξανθοπούλου έδωσε το σετ στην Ένωση.

Με καλή ψυχολογία η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 στο β' σετ και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (6-6) ξέφυγε εκ νέου με 15-11 πιέζοντας και πάλι από το σερβίς. Ο ΠΑΟΚ (που έπαιζε από το β' σετ με Ηλιοπούλου, Κλέπκου) βρήκε γρήγορα όμως αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 16-16 κι ακολούθησε ένα πραγματικό θρίλερ. Μετά το 19-19 ο ΠΑΟΚ έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις με το μπλοκ της ΑΕΚ να κάνει θραύση και στο 23-22 η Τερέλ με πετυχημένη κόντρα έκανε το 24-22. Ο ΠΑΟΚ μείωσε όμως η Κογιάρ έχασε το σερβίς και έτσι έγινε το 2-0!

Η ΑΕΚ πάλι ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά το 5-3 και στο 8-8 έτρεξε το πρώτο μεγάλο σερί ξεφεύγοντας με 8-14. Η ΑΕΚ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να κλείσει το ματς μείωσε από 14-21 σε 18-21 και είχε νέα κόντρα επίθεση, αλλά η Φιντόν πήρε τον πόντο η Κογιάρ διαμόρφωσε το 18-23 και ήρθε η μείωση του σκορ.

Μάλιστα οι ασπρόμαυρες ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το δ' σετ με το σκορ στο 0-4 που έγινε 3-11 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 6-11 και 13-17, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι με 13-23 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί και πάλι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-4 για να φτάσει στο 6-10 και 7-12. Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-12 και 10-13 με τα σερβίς της Βάντερ να διαλύουν την αντίπαλη υποδοχή για το 14-13 και το κιτρινόμαυρο ματς μπολ. Ο ΠΑΟΚ έσβησε τα τρία πρώτα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με την Τερέλ να τελειώνει όλες τις επιθέσεις και στο 17-16 έβγαλε την άμυνα με την Βάντερ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το φινάλε και την πρόκριση.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ