Παγκόσμιο 25άρας πισίνας: Έκτος ο Βαζαίος στα 100μ. μικτή ατομική – Όγδοος ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο

Τι έκαναν οι Έλληνες κολυμβητές την 4η μέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα.

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 100μ. μικτή ατομική, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα. Στον δεύτερο ατομικό τελικό του στο Αμπου Ντάμπι, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 51.74 και πρόσθεσε άλλη μία διάκριση στο παλμαρέ του, μετά την τέταρτη θέση στα 200μ. μικτή.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ με 51.09, το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Νορβηγός Τόμοε Χβας με 51.35 και και το χάλκινο ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 51.40.

Με την όγδοη θέση στα 50μ. ύπτιο, ολοκλήρωσε ο Απόστολος Χρήστου την παρουσία του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα του Αμπου Ντάμπι. Ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε σε τρίτο τελικό στη διοργάνωση, μετά τα 100μ. ύπτιο και τα 4Χ50μ. μικτή ομαδική mixed, αλλά παρότι πήγε ταχύτερα από τον χθεσινό ημιτελικό και τερμάτισε σε 23.08, δεν μπόρεσε να αποφύγει την τελευταία θέση. Ηταν ο μόνος που δεν «κατέβηκε» τα 23 δευτερόλεπτα, όμως το ατομικό του ρεκόρ (22.87 από το Ευρωπαϊκό του περασμένου μήνα στο Καζάν) θα του έδινε το ασημένιο μετάλλιο...

Νικητής με χρόνο 22.66 αναδείχθηκε ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, που κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο μέσα σε λίγη ώρα (είχε προηγηθεί η νίκη του στα 100μ. μικτή ατομική). Τη δεύτερη θέση μοιράστηκαν ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίνερ και ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα με 22.90.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!