«Τσαρίνα» η Ανέτ Κονταβέιτ, που κατέκτησε το Kremlin Cup κόντρα στην Αλεξάντροβα (video+photos)

Συγκλονιστικός ήταν ο σημερινός, Κυριακή (24/10) τελικός του Kremlin Cup με την Ανέτ Κονταβέιτ να κατακτά τον τίτλο στο διεθνές τουρνουά τένις στο Κρεμλίνο μετά τη νίκη με 2-1 σετ κόντρα στην… γηπεδούχο, Εκατερίνα Αλεξάντροβα.

Η Κονταβέιτ, που βρίσκεται στο Νο 20 της παγκόσμιας κατάταξης, κατέκτησε το τρόπαιο στο διεθνές τουρνουά, που φιλοξενήθηκε στην Μόσχα έχοντας περάσει και από τον… δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη, που αποχώρησε λόγω αδιαθεσίας στον ημιτελικό.

Ο τελικός κόντρα στην Ρωσίδα, Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Νο 37) ήταν άκρως συναρπαστικός καθώς η «γηπεδούχος» μετά από 44 λεπτά πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Ωστόσο η Εσθονή πρωταθλήτρια ανέκαμψε και ισοφάρισε με (6-4) σε 49 λεπτά και στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει στη νίκη (7-5) μετά από 52 λεπτά, και συνολική διάρκεια αγώνα 2,5 ωρών.

Έτσι η Ανέτ Κονταβέιτ μετά το Κλίβελαντ και την Οστράβα έφτασε και σε 3ο τίτλο τη φετινή σεζόν, αλλά και στον 4ο καριέρας σε σύνολο 11 τελικών, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα!

Μάλιστα με τη νίκη αυτή η Εσθονή τενίστρια έφτασε τις 21 σε 23 παιχνίδια, ενώ από την Δευτέρα (25/10) θα επιστρέψει στο Νο14 του κόσμου μετά από τον Απρίλιο του 2019 επίδοση η οποία είναι και η κορυφαία στην καριέρα της.

Τέλος η 25χρονη συνεχίζει να διεκδικεί μία από τις δύο εναπομείνασες θέσεις για τους τελικούς της WTA.

Ekaterina Alexandrova vs. Anett Kontaveit | 2021 Moscow Final | WTA Match Highlights

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση