Volley League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός τον ΠΑΟΚ, οριστικά 2η η Σύρος! (Video)

Volley League: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, παίρνει τη δεύτερη θέση ο Φοίνικας Σύρου.

Την άτυπη «μάχη» για την 3η θέση στο Πρωτάθλημα της Volley League πήρε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Οι «πράσινοι» με την επικράτησή τους αυτή προσπέρασαν το «δικέφαλο» ανεβαίνοντας στην 3η θέση, ενώ ταυτόχρονα έδωσαν και μαθηματικά στον Φοίνικα Σύρου τη 2η θέση, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των πλέι οφ.

Για τους «πράσινους» δεν αγωνίστηκε ο Τσάτσιτς, ενώ οι νεαροί Ράπτης και Ανδρεόπουλος έκαναν εξαιρετική δουλειά, όπως και ο Ρανγκέλ.

Το πρώτο σετ αποδείχθηκε παράσταση για ένα ρόλο. Περίπου στα μέσα του ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων κι από εκεί και πέρα διαρκώς την μεγάλωνε. Τελικά έκανε το 1-0 με 25-14.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο απειλητικός, πίεσε στο σερβίς και «χάλασε» την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Έτσι κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων σε κρίσιμα σημεία του σετ και τελικά ισοφάρισε σε 1-1 με 20-25.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι και ο ΠΑΟΚ το πήρε με ανατροπή ουσιαστικά. Προηγήθηκε αρχικά με πέντε πόντους, αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε. Είχε τρεις ευκαιρίες με ισάριθμα σετ μπολ, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί καμία! Ο «δικέφαλος» αντίθετα έκανε τη δουλειά του και επικράτησε με 29-27 για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε και πάλι «μάχη», με τον Παναθηναϊκό στα κρίσιμα σημεία να βρίσκει μια διαφορά 4-5 πόντων και τελικά να ισοφαρίζει σε 2-2 (18-25) με καλό φίνις, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στη… ρώσικη ρουλέτα, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα καθοριστικά σημεία. Πήρε διαφορά 2 και πλέον πόντων και «καθάρισε» τη νίκη παίρνοντας το τάι μπρέικ με 12-15.

Τα σετ: 2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15)

Β΄ ΦΑΣΗ (ΘΕΣΕΙΣ 1-4), 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 0-3 (21-25, 16-25, 18-25)
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15)

Ντόντσιτς και Ντόνοβαν σόκαραν Οκλαχόμα και Βοστώνη
Ολυμπιακός: Τα έσοδα της πορείας μέχρι τον τελικό - Πόσα θα πάρει αν κατακτήσει το Conference League
Γιορτή απόψε στο ΟΑΚΑ για τους θριαμβευτές του Παναθηναϊκού AKTOR!