Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3: «Διπλό» στο Ζηρίνειο

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε σε καλή βραδιά τον Έγκλεσκαλνς, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής στο τρίτο σετ, όταν οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν δυσκολίες, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε από το σερβίς ο Μιγιαΐλοβιτς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στην υποδοχή, παρά την εξαιρετική απόδοση των Ζουπάνι, Κωστάκη και Σπυριούνη.

Στο πρώτο σετ, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που είχαν συνεχώς το προβάδισμα και έφτασαν ακόμα και στο +5 (18-13) με άσο του Φρομ. Ωστόσο, η Κηφισιά βρήκε τις απαντήσεις και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Τσάμπερλεν και Ζουπάνι κατάφερε να μειώσει στον πόντο (21-20). Ωστόσο, τα καλά σερβίς του Έγκλεσκαλνς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που πήραν το πρώτο σετ 25-21.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ όπου το «συγκρότημα» των βορείων προαστίων πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους, στο 18-13 όταν οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στα καίρια σημεία, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά κατάφερε να πάρει κρίσιμους πόντους, παίρνοντας το σετ 25-22.

Στο τρίτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα και έφτασαν ισόπαλες 19-19 λίγο πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο, το… βάρος σήκωσε ο Έγκλεσκαλνς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με δικό του μπλοκ άουτ έδωσε το προβάδισμα στα σετ (2-1) στους «ερυθρόλευκους», 25-21.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ξεκινήσαν δυναμικά και στο τέταρτο σετ, κυρίως χάρις στα σερβίς του Μιγιαΐλοβιτς. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο σωστοί στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη, 25-19.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25)

Στίβεν Άνταμς: Από τους Θάντερ στους Πέλικανς
Βοτανικός: «Σε συνεργασία με Παναθηναϊκό η ονοματοδοσία, θα δημοπρατήσουμε τις εμπορικές χρήσεις»