Βόλεϊ: Φιλική νίκη για τους Πρωταθλητές του Παναθηναϊκού επί του Μίλωνα

Το δεύτερο φιλικό εντός Ελλάδας, μετά τη συμμετοχή στο τουρνουά στην Κύπρο, έδωσε χθες το βράδυ η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, που επικράτησε με 3-1 σετ του Μίλωνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρουσιάστηκαν με διαφορετικό σχήμα, με τον προπονητή, Δημήτρη Ανδρεόπουλο να ξεκουράζει τους… μικρούς, Αλέξανδρο Ράπτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, οι οποίοι είχαν επιβαρυνθεί και από την παρουσία τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, αλλά και τον Γιώργο Στεφάνου, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία σε όλους τους αθλητές που έχει στη διάθεσή του να πάρουν ρυθμό.

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Συναδινός, που ήταν βασικός στο φιλικό, μιλώντας στο www.pao1908.com ανέφερε:

«Βρισκόμαστε σε μια περίοδο προετοιμασίας  που δίνουμε αρκετά φιλικά ματς με καλές ομάδες και βλέπουμε που βρισκόμαστε. Εμείς προσπαθούμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και συμπεριφερόμαστε το ίδιο σαν να είναι επίσημοι αγώνες».

Οι φιλοξενούμενοι, που στα φιλικά μετρούσαν μια ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0, μια ισοπαλία με τον Φίλιππο Βέροιας με 2-2 και μια νίκη κόντρα στην Πολόνια με 3-1, ήταν πολύ ανταγωνιστικοί σε όλα τα σετ, και όχι μόνο στο δεύτερο που κατέκτησαν με 31-29, αλλά «λύγισαν» στα σημεία από τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 29-31, 25-21, 15-13)

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) : Γιάκομπσεν, Τσάτσιτς, Πελεκούδας, Πανταλέων, Συναδινός, Μάρκου, Μπαρμπούνης, Ρανγκέλ  και  Μούχλιας.

Μίλωνας (Ψάρρας): Δρογκάρης, Χαντ, Μαλιάρτζ, Ανδρεάδης, Μπελίσκοβιτς, Μαντέκας, Χανδρινός, Λάππας, Κάβουρας, Χανδρινός ΙΙ, Δαρίδης.

*Σήμερα Σάββατο 26/9 ο Παναθηναϊκός θα δώσει ακόμη ένα δυνατό φιλικό κόντρα στην Κηφισιά στις 6μ.μ. στο Ζηρίνειο. Ενώ την Τετάρτη 30/9 φιλοξενεί στον Άγιο Θωμά την Καλαμάτα 80 στις 5μ.μ..

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»