Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Ήττα στις λεπτομέρειες για Αρβανίτη/Καραγκούνη

Οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη ξεκίνησαν με ήττα στις λεπτομέρειες τους αγώνες τους στον Α΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στη Μόσχα.

Η εθνική ομάδα ηττήθηκε από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι / Όρσι με 2-1 σετ (13-21, 23-21, 15-13) και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αυριανό αγώνα με τις Κλόντα / Τσεϊνόβα από την Πολωνία, οι οποίες πέτυχαν νίκη επί των Γαλλίδων Πλασέ / Ρισάρ. Οι δύο Ελληνίδες πήραν άνετα το πρώτο σετ και, παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω με 16-14, το γύρισαν, προηγήθηκαν 18-16 και είχαν σετ-ματς μπολ στο 21-20.

Οι Ιταλίδες τελικά το πήραν με 23-21 και στο τρίτο έγινε πάλι μάχη πόντο με πόντο. Η Εθνική προηγήθηκε 12-10, αλλά η Ιταλία με 3 συνεχόμενους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 13-12 για να πάρει το σετ με 15-13 και το ματς με 2-1.

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός