NHL: «Χρυσός» Matt Dumba για Ουάιλντ (videos)

Χάρη σε γκολ του Matt Dumba στην παράταση, οι Μινεσότα Ουάιλντ επικράτησαν με 3-2 των Νάσβιλ Πρένατορς.

Στο αρχικό 2-2 πέτυχαν από δύο γκολ ο Charlie Coyle των νικητών και ο Roman Josi των «αρπακτικών». Ακόμα, ο Cory Schneider κατέγραψε shutout 35 αποκρούσεων οδηγώντας τους Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς σε 2-0 επί των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς, ενώ shutout 25 αποκρούσεων σημείωσε ο Brian Elliott και ο Alexander Steen σκόραρε δύο φορές στο 4-0 των Σέιντ Λούις Μπλους σε βάρος των Κάλγκαρι Φλέιμς. Δύο γκολ πέτυχε επίσης ο Alexandre Burrows στο 4-1 των Βανκούβερ Κανάκς με τους Φιλαδέλφεια Φλάιερς.

Από την πλευρά τους, οι Ότουα Σένατορς απέκλεισαν τον Craig Anderson για μία εβδομάδα εξαιτίας νέου τραυματισμού στο χέρι, πριν κερδίσουν με 2-1 τους Καρολάινα Χαρικέινς χάρη σε 35 αποκρούσεις του φορμαρισμένου Andrew Hammond και γκολ του Mark Stone στην παράταση. Στο μεταξύ, ο Anders Lindback είχε 44 αποκρούσεις για τους Μπάφαλο Σέιμπερς, που κατέβαλαν τους Μπόστον Μπρούινς στα πέναλτι έπειτα από 1-1 στο 60λεπτο και στην παράταση, ενώ οι Μόντρεαλ Κανάντιενς πέρασαν με 3-2 από το «BB&T Center» των Φλόριντα Πάνθερς.

Σε άλλα σημερινά ματς του NHL, ο Jonathan Toews πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ σε γκολ του Marion Hossa για 4-1 των Σικάγο Μπλάκχοκς επί των Νιου Γιορκ Άιλαντερς, ενώ ο Blake Wheeler συνδύασε δύο γκολ με μία ασίστ στο 5-2 των Ουίνιπεγκ Τζετς σε βάρος των Σαν Χοσέ Σαρκς. Τέλος αναφέρουμε πως στο πλαίσιο των σημερινών αγώνων οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τα φετινά playoffs.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.