Ολυμπιακοί Νέων Κίνας: 4ος ο Χρήστου

Για μία θέση έχασε το μετάλλιο ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ ύπτιο στη δεύτερη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων Νεότητας της Νανζίνγκ της Κίνας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κόσμου Εφήβων και πρωταθλητής Ευρώπης Νέων, με επίδοση 55.06 δε κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο των μεταλλίων και κατετάγη τέταρτος.

Πρώτος ήταν ο Ρώσος Εβγκένι Ρίλοβ με επίδοση 54.24, κάνοντας ακριβώς τον ίδιο χρόνο με τον Ιταλό Σιμόνε Σαμπιόνι. Στην τρίτη θέση ήταν ο Κινέζος Λι Γκουανγκιουάν με χρόνο 54.56.

Ο Απόστολος Χρήστου θα αγωνιστεί στα 50μ και στα 200μ ύπτιο με στόχο το μετάλλιο, αρχής γενομένης από τα 50μ, με τον Έλληνα κολυμβητή να λαμβάνει μέρος στα προκριματικά της Τρίτης (19/8).

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της Τρίτης (19/8), ο Φώτης Μυλωνάς θα λάβει μέρος στον προκριματικό των 50μ ελεύθερο με στόχο την πρόκριση του στον απογευματινό ημιτελικό, ενώ η Ελένη Κουτσουβέλη θα αγωνιστεί στα 200μ ύπτιο.

Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»
Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών