Παναχαϊκή: Έμεινε στο «κυνήγι» του Παναθηναϊκού

Τους τρεις βαθμούς διαφορά από τον Παναθηναϊκό που κρατούν ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στη Volleyleague διατήρησε η Παναχαϊκή μετά από τη νίκη της με 3-2 σετ επί της Νίκης στο Αιγίνιο.

Οι γηπεδούχοι προηγοήθηκαν 1-0 σετ, αλλά οι Πατρινοί έκαναν την ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα με 2-1. Η Νίκη μπόρεσε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, όπου, όμως, λύγισε.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-17, 25-23
2ο σετ: 6-8, 8-16, 17-21, 25-27
3ο σετ: 8-4, 16-15, 19-21, 22-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 25-23
5ο σετ: 2-5, 4-10, 7-12, 9-15

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλιέγκε 5 (5/12 επ), Μαυροβουνιώτης 11 (9/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ - 52% άριστες), Μακ Λαχλίν 16 (13/31 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 13 (5/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Παλέντζας 27 (21/39 επ, 6 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), παράσογλου (λ, 53% υπ - 26% άριστες), Γεωργόπουλος, Μπλανκενάου 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Γκορίδης 3 (3/4 επ)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 20 (16/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Σαρικεΐσογλου 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 27% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μπρίκμαν 20 (10/20 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 26 (26/48 επ), Βλαχοστάθης / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 70% υπ - 52% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Π. Ρουμελιώτης 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ), Πεφάνης

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50