Ξύπνησε μετά το α΄ σετ

Έχασε το πρώτο σετ από τον Επίκουρο ο Ηρακλής, που όμως επέστρεψε στο ματς και πήρε τη νίκη με 3-1.

Το πάθημα είθισται να γίνεται μάθημα, ειδικά αν την έχει… πάθει κάποιος άλλος!

Προερχόμενος από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (όπως ο Ολυμπιακός, πριν δει την Πάτρα να περνάει νικηφόρα από το γήπεδό του), ο Ηρακλής επέτρεψε στον Επίκουρο να πάρει το πρώτο σετ στη Μίκρα. Κάπου εκεί το μυαλό των «κυανολεύκων» μεταφέρθηκε στο κλειστό του Ρέντη, με τους γηπεδούχους να κατακτούν τα επόμενα τρία σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.
Ο Φρέντι Μπρουκς ξεκίνησε το ματς με βασικό λίμπερο τον Νικήτα Εφραιμίδη στη θέση του άρρωστου Μπαμπαλιούτα, ενώ προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τον Νίκο Σμαραγδή.
Ο Ηρακλής ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και περιμένει το αυριανό (7/3) αποτέλεσμα στην Πυλαία, στο ματς του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό.

«Το σημαντικό είναι ότι πετύχαμε ακόμα μία νίκη και συνεχίζουμε με ανεβασμένη ψυχολογία, μετά και την πρόκριση μας στον τελικό του κυπέλλου. Μπορεί στο πρώτο σετ να ήμασταν κάπως νευρικοί, αλλά στη συνέχεια κάναμε αυτό που έπρεπε. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι με τον Πανελλήνιο για το πρωτάθλημα και πρέπει να σκεφτούμε αυτό τώρα και μετά τον τελικό με τον Ολυμπιακό», δήλωσε μετά τον αγώνα ο προπονητής του Ηρακλή.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-18, 25-20.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 14 (11/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Κράβαρικ 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 3, Κιρόγκα 11 (11/19 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Μπίλινγκς 23 (20/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (7/9 επ.), Εφραιμίδης Ν. -λ 39% υπ. - 37% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Χαραλαμπίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας, Εφραιμίδης Δ., Χαραλαμπίδης.

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Χαριτωνίδης): Όλι 5 (4/7 επ.), Κρουζάγεφ 15 (12/24 επ., 3 άσοι), Γκιρτζίκης 4 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 13 (11/26 επ., 2 άσοι, 74% υπ. - 48% άριστες), Βοϊνέα 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 53% άριστες), Ντίαζ 11 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Βλασακίδης -λ 67% υπ. - 63% άριστες / Ντίνας 3, Αγγελής, Θεοδώρου, Βλαχόπουλος.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον