Ιωνικός-ΑΕΚ: Η ανακούφιση του Αλμέιδα και η χαρά του 300άρη Μάνταλου

Ιωνικός-ΑΕΚ: Οι δηλώσεις μετά το ματς στη Νίκαια.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ Ματίας Αλμέιδα, μετά τη νίκη με 2-1 επί του Ιωνικού στάθηκε στο πάθος των παικτών του:

«Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, ο αντίπαλος είχε καλό σχέδιο. Ο αντίπαλος προηγήθηκε, δείξαμε ψυχραιμία και όπως είπαμε στο ημίχρονο το γυρίσαμε. Τα παιδιά έπαιξαν με πάθος και αγάπη κι αυτό προσπαθούμε να κάνουμε σε όλα τα παιχνίδια.

Κάναμε λάθη, χάναμε στο κέντρο τη μπάλα, δηλαδή όσα δε θέλαμε να κάνουμε τα κάναμε. Στην επανάληψη η ομάδα εφάρμοσε το πλάνο και έκαναν όλοι τη διαφορά».

Ο Πέτρος Μάνταλος, που είχε την ασίστ στο νικητήριο γκολ, συμπλήρωσε τις 300 συμμετοχές με την ΑΕΚ  και μετά το ματς σχολίασε: «Ήταν ένα ματς χαρακτήρα. Γυρίσαμε το ματς στις καθυστερήσεις. Μόνο τυχαίο δεν είναι πως γυρίσαμε το παιχνίδι. Κάθε ομάδα είχε τους δικούς της στόχους. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να κερδίζουμε. Αν θες να κάνεις πρωταθλητισμό αυτό πρέπει να κάνεις.

Νομίζω φαίνεται το βάθος του πάγκου. Μας είχε πει ο Αλμέιδα πως θέλει να δουλεύει σαν σύνολο. Αυτό φαίνεται και σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια. Εμένα σε κάθε ματς η ΑΕΚ μου αρέσει και περισσότερο. Μου το είπαν μέσα πως έφτασα τις 300 συμμετοχές. Είμαι πολύ χαρούμενος, γεμάτος και ταυτόχρονα πεινασμένος ώστε να κάνω κι άλλες συμμετοχές με αυτή την ομάδα και να πανηγυρίσω τίτλους, γιατί αυτό μου λείπει με αυτή την ομάδα».

Ο τεχνικός του Ιωνικού Δημήτρης Σπανός ήταν φυσικά πικραμένος: «Δεν μπορώ να έχω παράπονο και το ματς κρίθηκε στην ευκαιρία του Γούλερι που έπρεπε να γίνει το 2-0. Εκεί ρίχνω το βάρος μου και όχι στα δύο γκολ που δεχτήκαμε.

Το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα, δεν το πήραμε και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό δυστυχώς».

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία