ΟΦΗ: Ωραίος και νικητής στο φιλικό με την Εξέλσιορ (video)
Cosmote TV - Video

Ο ΟΦΗ άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, επικρατώντας 1-0 της νεοφώτιστης στην Eredivisie, Εξέλσιορ.

Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε την Εξέλσιορ στο Όστερμπεκ, στο δεύτερο φιλικό αγώνα επί ολλανδικού εδάφους στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας του.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε εξαιρετική εικόνα για περίπου 60 λεπτά, χωρίς πάντως να καταφέρει να πετύχει γκολ σε αυτό το διάστημα.

Η νίκη ωστόσο ήρθε με το γκολ του Φαν Ντάινεν στο 80'. O Ολλανδός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Πόμπι και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Εξέλσιορ, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου και δεν απειλήθηκε, είχε την πρώτη του τελική μόλις στο 4ο λεπτό με το σουτ του Καμάου να περνά εκτός της εστίας του Μποκς, ενώ το ίδιο συνέβη και στην προσπάθεια του Μπουζούκη ένα λεπτό αργότερα.

Στο 29’ ωστόσο ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έφτασε κοντά στο γκολ μετά από υπέροχη ενέργεια και σουτ, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Μποκς. Στο 38’ ο Νέιρα πέρασε δυο αντιπάλους του, έκανε το σουτ από κοντά, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ του είπε “όχι”.

Η κορυφαία στιγμή του ΟΦΗ στο α’ ημίχρονο ήταν αυτή στο 42ο λεπτό, με τον Ντουρμισάι να κάνει το σουτ και την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας των Ολλανδών.

Η ομάδα της Κρήτης βρήκε το γκολ στο 80ο λεπτό, όταν ο Φαν Ντάινεν εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Πόμπι και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΟΦΗ: Μανδάς (46΄Σηφάκης), Μαρινάκης (46’ Πόμπι), Πασαλίδης, Διαμαντής (46’ Γιαννούλης), Ουές, Ντιουσέ, Μεγιάδο (46’ Στάικος), Νέιρα (60’ Μπαλογιάννης), Μπουζούκης, Καμάου (60’ Αποστολάκης), Ντουρμισάι (46’ Φαν Ντάινεν).