Παναθηναϊκός: Ντεμπούτο Τσέριν, ηγέτης Κουρμπέλης και πέντε γκολ με Σιδερά, Μακέντα, Καμπετσή (vid)
Intime.gr

Παναθηναϊκός: Αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία είχε το οικογενειακό διπλό.

Η ματαίωση του φιλικού με την Κίτσμπουελ έφερε ανατροπή στα σχέδια του τεχνικού επιτελείου του Παναθηναϊκού.

Τελικά, αποφασίστηκε η απογευματινή προπόνηση ουσιαστικά να αφιερωθεί σε οικογενειακού τύπου φιλικό. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έπαιξαν στα 3/4 του γηπέδου με διαιτητή τον Έρακ.

Οι «πράσινοι» αποτελούμενοι από τους Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σιδερά, Κουρμπέλη, Ηλιάδη, Φρόκου, Καμπετσή, Αϊτόρ, Ιωαννίδη προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμες κεφαλιές του Σιδερά, σε στατικές φάσεις! Την πρώτη από φάουλ του Αϊτόρ και τη δεύτερη από κόρνερ του Ισπανού.

Οι «πορτοκαλί» αποτελούμενοι από τους Λοντίγκιν, Βαγιαννίδη, Γκάνεα, Πούγγουρα, Σάρλια, Αλεξανδρόπουλο, Τσέριν, Κρυπαράκο, Παλάσιος, Σαρδέλη, Μακέντα μείωσαν πριν τη λήξη του πρώτου 25λεπτου με τον Μακέντα. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν 10 εναντίον 10, αφού πήραν ανάσες οι Τσέριν, Σένκεφελντ, ενώ ο τραυματισμός του Γκάνεα στο μετατάρσιο, έβαλε τον Καμπετσή σε ρόλο μπαλαντέρ. Ο Καμπετσής μάλιστα σκόραρε για τους «πορτοκαλί», για να έρθει η απόλυτη ανατροπή με τον Μακέντα να σκοράρει σε τετ α τετ το 3-2! Ατομικό ακολούθησαν οι Κώτσιρας, Σαβιέρ.

Στο διπλό, λοιπόν, ο Τσέριν έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία, αλλά αυτός που δείχνει ότι φέτος μπορεί και πάλι να παίξει τον ρόλο του ηγέτη είναι ο Δημήτρης Κουρμπέλης. Την περασμένη σεζόν έλειψε πολύ, όμως, τώρα που κάνει προετοιμασία, φάνηκε ότι έχει αφήσει πίσω του ένα δύσκολο διάστημα και είναι αρχηγός εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Καλά στοιχεία επίσης παρουσίασε και ο 18χρονος μέσος Λεάντρο Φρόκου, ο οποίος προέρχεται από την πρωταθλήτρια Κ19 του Παναθηναϊκού.