Ολυμπιακός-Κρακόβια: Τι άρεσε στον Μαρτίνς και η ατάκα για τον Ζινκερνάγκελ
Intime.gr

Ολυμπιακός: Οι δηλώσεις του Πέδρο Μαρτίνς μετά το φιλικό 0-0 με την Κρακόβια.

Ο Ολυμπιακός δεν νίκησε την Κρακόβια, έμεινε στο 0-0 στο τρίτο φιλικό ματς που έδωσε, αλλά στο πρώτο ημίχρονο έδειξε καλά στοιχεία.

Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στα στοιχεία που του άρεσαν, αλλά και στον Δανό μεσοεπιθετικό Φίλιπ Ζινκερνάγκελ, ο οποίος δεν έκανε τελικά ντεμπούτο.

Αναλυτικά όσα είπε ο Μαρτίνς στην COSMOTE TV: «Είδαμε κάποια πράγματα και σε αυτό το φιλικό. Είχαμε πει σε προηγούμενο ματς πως θέλουμε να βελτιώσουμε την άμυνά μας στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι σε μία ομάδα η οποία δεν μας απείλησε, ενώ εμείς είχαμε τις ευκαιρίες για να σκοράρουμε.

Είμαι ευχαριστημένος, γιατί είδαμε μία ομάδα κουρασμένη από την προετοιμασία, η οποία πάλεψε μέσα στο γήπεδο σε δύσκολες συνθήκες, αφού είχε αρκετή ζέστη. Είχαμε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει.

Σε αυτά τα ματς μετρά αρκετά και το ομαδικό πνεύμα, επίσης βλέπουμε ποιά είναι τα όριά μας. Γι’ αυτό και οι παίκτες πρέπει να δίνουν το κάτι παραπάνω. Είμαι ευχαριστημένος από τα όσα βλέπω από τους ποδοσφαιριστές μας.

Καταλαβαίνετε ότι ενσωματώθηκε αργότερα με εμάς ο Ζίνκερναγκελ και έχουν περάσει μόνο τρεις ημέρες απ’ όταν άρχισε να κάνει προπονήσεις με την ομάδα. Ετοιμάζεται σιγά-σιγά, μπορεί να τον δείτε στο επόμενο ματς για κάποια λεπτά. Τον βλέπουμε στις προπονήσεις ότι είναι σε καλή κατάσταση. αλλά θα πρέπει να περιμένετε λίγο».