Άρης-ΑΕΚ 3-2: Επική ανατροπή Ευρώπης για τους «κίτρινους» - «Ξέρανε» την Ένωση στις καθυστερήσεις

Άρης-ΑΕΚ: Η Ένωση προηγήθηκε 0-2, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν μια εντυπωσιακή ανατροπή.

Το ευρωπαϊκό εισιτήριο πανηγυρίζει ο Άρης, ο οποίος κατάφερε να το εξασφαλίσει με επική επί της ΑΕΚ με 3-2. Η Ένωση προηγήθηκε 0-2, αλλά οι «κίτρινοι» με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Οι αλλαγές του Μπούργος άλλαξαν τη ροή του αγώνα και από το 78’ ο Πάλμα μείωσε και έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση. Στο 85’ ο Μαντσίνι ισοφάρισε σε 2-2 και στο 90+2’ ο Ματέο Γκαρσία υπέγραψε τη νίκη του Άρη, με το «Κλ. Βικελίδης» να παίρνει φωτιά και να στήνεται ένα τεράστιο πάρτι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο, με τον Λιβάι Γκαρσία να πετυχαίνει δύο γκολ, στο 53’ και το 59’, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και υπέστη μια ντροπιαστική ήττα που την αφήνει εκτός Ευρώπης.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Χερμάν Μπούργος εμπιστεύτηκε για τον… τελικό με την ΑΕΚ την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε και με τον ΠΑΟΚ. Εξάλλου, τα αρκετά προβλήματα παρέμειναν στο στρατόπεδο του Άρη και ο Αργεντινός τεχνικός δεν θέλησε να αλλάξει κάτι.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει σκέφτηκε και ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, ο οποίος παρέταξε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε και κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Στον πάγκο βρίσκεται ο Αραούχο, αλλά δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί.

Ξεκίνημα με έμφαση στην άμυνα

Άρης και ΑΕΚ ήθελαν τη νίκη, αλλά στα πρώτα 20 λεπτά το βάρος δόθηκε στην άμυνα. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με στημένες φάσεις, αλλά δεν τα κατάφεραν. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική ενέργεια του αγώνα ήταν ένα σουτ του Σιμάνσκι στο 21’.

Από μια μεγάλη φάση

Στο επόμενο λεπτό όμως, από γύρισμα του Ρότα, ο Λιβάι Γκαρσία κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση και να βάλει μπροστά στο σκορ την Ένωση.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε να γίνει επικίνδυνος και στο 28’ μια σέντρα-σουτ του Μαντσίνι κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τελική. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, αλλά το σουτ του Ιτούρμπε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολάρες ο Λιβάι Γκαρσία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι υποτονικά, αλλά τα αίματα άναψαν, για ένα μαρκάρισμα και απειλήθηκε σύρραξη των παικτών, όμως η ένταση εκτονώθηκε. Στο 53’ ο Λιβάι Γκαρσία με ωραίο σουτ πέτυχε το 0-1, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν. Από την εξέδρα έπεσαν αντικείμενα, κι ένα βρήκε τον Ρότα στο κεφάλι.

Στο 59’ η Ένωση εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και στο 59’ ο Λιβάι Γκαρσία με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 0-2, μετά από σέντρα του Τσούμπερ. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε σημαία για οφσάιντ, αλλά το VAR έδειξε ότι το γκολ μετράει κανονικά.

Πέναλτι που πήρε πίσω

Στο 63’ ο Μάντεν έδειξε πέναλτι για χέρι του Χατζισαφί σε σουτ του Πάλμα. Ωστόσο, το χέρι ήταν κολλημένο στο σώμα, κάτι που είπαν από το VAR στον Σκωτσέζο διαιτητή, ο οποίος είδε ξανά τη φάση και το πήρε πίσω.

Αντεπίθεση Άρη και 2-2

Οι αλλαγές του Μπούργος άλλαξαν την εικόνα του αγώνα για τον Άρη, καθώς έγινε πιο επιθετικός. Στο 78’ ο Πάλμα πέρασε τον Μάνταλο και με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν την πίεση και στο 85’ μετά από συνεχή κόρνερ, ο Μαντσίνι από κοντά πέτυχε το 2-2, βάζοντας φωτιά στο γήπεδο.

Ματέο Γκαρσία και… Ευρώπη

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Άρης κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ και τα κατάφερε στο 90+2’. Από τακουνάκι του Καμαρά για τον Γκάμα, εκείνος έβγαζε σε θέση βολής τον Μαντσίνι, ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι και στην επαναφορά βρήκε δίχτυα για το 3-2.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν (62’ Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (62’ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα), Καμαρά (90+6’ Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82’ Μοχαμαντί), Λιβάι Γκαρσία (88’ Αραούχο), Άμραμπατ, Τσούμπερ (90+1’ Ανσαριφάρντ).