ΠΑΟΚ Κ17-Άρης Κ17 2-0: Ο «Δικέφαλος» σήκωσε την κούπα σε τελικό θρίλερ! (photos)

ΠΑΟΚ Κ17-Άρης Κ17: Ο «Δικέφαλος» με γκολ των Γκιτέρσου και Γκούμα στην παράταση νίκησε 2-0 και κατέκτησε το πρωτάθλημα!

Το πρωτάθλημα Κ17 της Super League βάφτηκε ασπρόμαυρο.

Σε έναν τελικό θρίλερ ανάμεσα στους δύο μεγάλους αντιπάλους της Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ και Άρη, ο «Δικέφαλος» ήταν αυτός που πανηγύρισε. Ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού και νίκησε 2-0 με γκολ των Γκιτέρσου, Γκούμα στην παράταση στο ματς που έγινε στο Πανθεσσαλικό. Κατέκτησε, λοιπόν, το πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι παραμένει ισχυρός στα τμήματα υποδομής.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά, είχε την κατοχή που έφτασε και στο 67%-33% κι έδειχνε πιο ικανός να φτάσει στο γκολ.

Στο 13’ ο Γκούμας εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Γεωργιάδη πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 15’ φάουλ του Γκούμα έφυγε άουτ, ενώ στο 31’ φάουλ του Δεληγιάννης κατέληξε στην αγκαλιά του Καρακασίδη.

Η πρώτη τελική του Άρη ήταν στο 33’, όταν σουτ του Αλμύρα έφυγε άουτ, όπως και το φάουλ στο 43’ του Σταυρόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και στο δεύτερο μέρος. Στο 47’ ο Καρακασίδης είχε διπλή επέμβαση σε προσπάθειες των Γκιτέρσου, Τζίμα, ενώ στο 53’ ο Τζίμας είχε κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Άρης απείλησε στο 61’ με τον Μακρή να σουτάρει άουτ. Στο 71’ σουτ του Κοττά, έδιωξε σε κόρνερ ο Καρακασίδης και στο 75’ σε σέντρα του Γεωργιάδη, ο Αδάμ δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Γκολ ο ΠΑΟΚ και τίτλο!

Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση και στην πρώτη φάση στο έξτρα μισάωρο ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Στο 92’ ο Γκιτέρσος σούταρε με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και νέο σουτ του ίδιου κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 107’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 2-0, όταν σε γύρισμα του Γκιτέρσου από δεξιά, ο Τζίμας έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 123' κι ενώ ο Άρης είχε βγει στην επίθεση μήπως και ισοφαρίσει, ο Γκούμας σε μία αντεπίθεση πέτυχε το 2-0 και καθάρισε τον τελικό και τον τίτλο!

ΠΑΟΚ: Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσνερ, Αδάμ (86’ Βασιλειάδης), Κωττάς, Γκιτέρσος (119' Καστίδης), Γκούμας, Τζίμας (110’ Πολιτάκης).

Άρης: Καρακασίδης, Σεβαστίδης, Κράνιας (73΄Καλτσάς), Τσομπανίδης, Τανούλης, Καρυπίδης (73’ Τόλα), Μακρής, Αλμύρας, Αμπεριάδης (88’ Δήμος), Τσαλίκογλου (54’ Κατραντζής), Σταυρόπουλος (98’ Κοντονικολάου).

Τζούντο: Ασημένιο η Ματζηρίδη
Serie A: Ισοπαλία που δε βολεύει τη Ρόμα