Άρης: Ήττα για την Αστάνα, απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή (video)

Άρης: Η αντίπαλος των «κιτρινόμαυρων» ηττήθηκε 3-2 από την Κιζιλζάρ.

Ήττα για την αντίπαλο του Άρη στον β’ προκριματικό γύρο του UEFA Conference League.

Η Αστάνα έχασε εκτός έδρας 3-2 από την Κιζιλζάρ Πετροπλαβλόφσκ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Καζακστάν και είναι στην κορυφή με 38 βαθμούς, όσους έχει και η Τομπόλ Κοστανάι, αλλά με ματς λιγότερο.

Η αντίπαλος του Άρη δέχθηκε δύο γκολ σε έξι λεπτά. Στο 3’ ο Ντραντσέσκο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 9′ ο Μπούσμαν σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αστάνα επιχείρησε ν’ απαντήσει και στο 51′ ο Κουάτ μείωσε σε 2-1, αλλά στο 68′ ο Ζόριτς έκανε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 86′ ο Αϊμπέτοφ.

Η σύνθεση της Αστάνα: Νεμπογκόντοφ, Μπαρσεγιάν (46′ Μπασμάνοφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Καντέτ, Τσουπέρκα (78′ Αϊμπέτοφ), Εμπόνγκ, Κουάτ (72′ Γκούρμαν), Μουρταζάεφ (46′ Προκοπένκο), Ρουκάβινα, Σίμουνιτς, Τομάσοφ.

Κιζιλζάρ-Αστάνα 3-2

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν