ΟΦΗ-Παναιτωλικός 2-2: Είχαν τις απαντήσεις οι Αγρινιώτες (photos+videos)

Δύο φορές προηγήθηκε ο ΟΦΗ, αλλά ο Παναιτωλικός απάντησε και τις δύο φορές.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Παναιτωλικό στο «Γεντί Κουλέ», στην τελευταία αγωνιστική των play out της Super League. Οι Κρητικί ολοκλήρωσαν τα play out αήττητοι, ενώ οι Αγρινιώτες άφησαν αρκετά καλές εντυπώσεις ενόψει του διπλού μπαράζ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές, με Σαρδινέρο και Στάρτζεον, αλλά ο Παναιτωλικός κατάφερε να απαντήσει με τους Βέργο και Ταχάρ, στις δύο πιο ουσιαστικές του φάσεις.

Αρκετά ορεξάτα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ, πιέζοντας τον Παναιτωλικό για κάποιο γκολ. Στο 17’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με ωραίο συνδυασμό με τέσσερις μπαλιές και εκτελεστή τον Σαρδινέρο για το 1-0.

Μετά το ημίωρο ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 39’ ο Γιάννου παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, μετά από φάουλ των Αγρινιωτών, αλλά ο Βάτερμαν αντέδρασε σωστά. Το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ να προηγείται 1-0.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54’ ο Κνετ απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του Μεγιάδο. Στο 70’ ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Ντίας έκανε τη σέντρα και ο Βέργος πέτυχε το 1-1.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει και νέο γκολ στο 79’ με τον Στάρτζεον να μπαίνει στην περιοχή μετά από πάσα του Κοροβέση και με πλασέ να γράφει το 2-1.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν πολύ, καθώς στο 81’ από κόντρες ο Ταχάρ βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε τον Βάτερμαν για το 2-2.

Τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να αποχαιρετά αήττητος τα play out και τον Παναιτωλικό να δείχνει αρκετά έτοιμος για τα μπαράζ που ακολουθούν.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος (75’ Ουές), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Διαμαντής (46’ Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Σακόρ, Νέιρα (63’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο (63’ Στάρτζεον), Γιάννου (46’ Καστάνιος).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνέτ, Καρασαλίδης, Μάλης, Εντιγκά, Φονσέκα, Αρζούρα (61’ Βέργος), Ντίαζ, Ταχάρ, Ματσόλα (61’ Μεντόσα), Γκόμες, Μπαρμπόσα (88’ Καρέλης).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)