Λαμία-ΟΦΗ 0-2: Μένουν Super League και τη νέα σεζόν οι Κρητικοί (photos)

Ο ΟΦΗ ήταν πιο ουσιαστικός στο «Αθ. Διάκος» και πήρε νίκη παραμονής με 2-0 επί της Λαμίας.

Ο ΟΦΗ θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στη Super League. Η αντεπίθεση των Κρητικών με τον Νίκο Νιόπλια στο τιμόνι απέδωσε και με τη νίκη 2-0 στο «Αθ. Διάκος» απέναντι στη Λαμία να δικαιώνει την προσπάθεια. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 5’ με τον Σακόρ και στο 81’ ο Ντε Γκουζμάν πέτυχε το 0-2, ενώ η Λαμία είχε δύο δοκάρια με Γκαζαριάν (14’) και Τζανετόπουλο (15’) και αρκετές ευκαιρίες να πετύχει κάποιο γκολ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αθ. Διάκος» για τον ΟΦΗ. Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα, στο 5’, ο Σακόρ με σουτ νίκησε τον Επασί για το 0-1. Το γκολ αυτό ξύπνησε τους γηπεδούχους που ανέβασαν στροφές και έψαξαν την ισοφάριση.

Στο 14’ ο Γκαζαριάν έκλεψε τη μπάλα από τον Βούρο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 15’ από εκτέλεση φάουλ, ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε και πάλι στο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ έχασε τετ-α-τετ με τον Γιάννου στο 26’ να μην νικά τον Επασί. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, αλλά όχι κάποια άλλη ευκαιρία ως το φινάλε, με τη Λαμία να ψάχνει την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο δεν απειλούσε ιδιαίτερα, ενώ ο ΟΦΗ προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ. Στο 81’ όμως ο Σαρδινέρο έβγαλε μια ωραία μπαλιά για τον Ντε Γκουζμάν και με ωραίο σκαφτό πλασέ εκείνος πέτυχε το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει την παραμονή της στη Super League.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος (67’ Προβυδάκης), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (79’ Πίτι), Γκούγκα (46’ Μπεχαράνο), Βασιλακάκης (46’ Τιρόνε), Γκαζαριάν (46’ Ρόμανιτς), Ντέλετιτς, Καραμάνος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Σακόρ (90’ Ουές), Μαρινάκης, Βαφέας, Βούρος, Διαμαντής, Γιάννου (63’ Νέιρα), Σαρδινέρο (86’ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (90’ Μπαλογιάννης), Κοροβέσης (86’ Λυμπεράκης).

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)