ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1: «Κιτρινόμαυρο»... 4Χ4!

Η ΑΕΚ νίκησε (2-1) και τον Ατρόμητο κι έφτασε στα τέσσερα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ έχει καταφέρει να αλλάξει πλήρως την εικόνα των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι θυμίζουν πλέον... κανονική ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ με ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι της, ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και θέληση για τη νίκη. Κάπως έτσι έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες!

Αυτό που κάνει ακόμα πιο σημαντική τη νίκη είναι το γεγονός ότι τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον εξαιρετικά στημένο Ατρόμητο στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο, όμως, κυριάρχησε και πίεσε ψηλά τους φιλοξενούμενους και δεν τους επέτρεψε να κρατήσουν την μπάλα. Βέβαια, για να γίνουν πιο απλά τα πράγματα χρειάστηκε κι η ανοησία του Σάλομον στο πρώτο γκολ.

Δεν απείλησε η ΑΕΚ, καλό ξεκίνημα ο Ατρόμητος

Οι παίκτες του Χιμένεθ μπήκαν «κοιμισμένοι» στον αγώνα, προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως από τα δεξιά, αλλά η αλήθεια ότι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία. Το 64-36% του πρώτου μισάωρου αποτελούσε τον ορισμό της ανούσιας κατοχής.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ένιωσαν πίεση, ενώ μια ωραία έμπνευση του Χαρίση παραλίγο να βάλει τον Ατρόμητο μπροστά στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Ο παίκτης της ομάδας του Περιστερίου πήγε να αιφνιδιάσει τον Αθανασιάδη με σουτ λίγο μπροστά από το κέντρο, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το πλάνο του Κάναντι, ώστε να... αποσπάσει τον Μάνταλο από το δημιουργικό παιχνίδι των γηπεδούχων είχε αποτέλεσμα κι έτσι η «Ένωση» άλλαζε συνεχώς την μπάλα, χωρίς, όμως, να μπορεί να προσεγγίσει την εστία του Μανδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική της ήρθε στο 34'

Ο Λιβάγια προσπάθησε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και προσπάθησε να φτιάξει παιχνίδι για τους «κιτρινόμαυρους», συγκλίνοντας από τα αριστερά προς την περιοχή, ωστόσο ο Ατρόμητος κατάφερε να αμυνθεί και να κρατήσει το «μηδέν» στο πρώτο μέρος.

Μπήκε με ενέργεια, πίεσε για το γκολ

Η ΑΕΚ μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε απειλήσει όσο δεν το είχε καταφέρει στα πρώτα 45 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι το συγκεκριμένο διάστημα έκανε εφτά τελικές. Ο Σιμόες απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή στο 49', με τον Μανδά να διώχνει σε κόρνερ, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Μπακάκης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Χιμένεθ είχαν μπει αποφασισμένοι για το γκολ κι όσο αυτό δεν ερχόταν η πίεση τους αυξανόταν. Οι επιθέσεις της «Ένωσης» ήταν κυρίως από τη δεξιά πλευρά ελέω Γκρασία, αλλά στο 58' απείλησε από την άλλη πλευρά, με τον Λιβάγια να κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια. Ξανά ο Μπανδάς, όμως, μπλόκαρε.

1-0 μετά από... ανοησία!

Μολονότι πίεσαν οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά το γκολ από το... πουθενά και σε ένα σημείο που ο Ατρόμητος έδειχνε σταδιακά να ισορροπεί το ματς. Μετά από μια προσπάθεια του Ολιβέιρα, ο Σιμόες διαμαρτυρήθηκε κι ο Σάλομον τον έσπρωξε εντός περιοχής. Μια ανόητη κίνηση του Αυστριακού, καθώς ο Καραντώνης ειδοποιήθηκε στην ενδοεπικοινωνία και φυσιολογικά σφύριξε το πέναλτι. Ο Ολιβέιρα το μετέτρεψε σε γκολ κι η ΑΕΚ βρήκε αυτό που άξιζε από το... πουθενά στο 63'.

Κυριάρχησε και το «καθάρισε»

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν έλεγχο της αναμέτρησης και τελικά βρήκαν φυσιολογικά το δεύτερο τέρμα, με το οποίο ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη. Μάλιστα, το δεύτερο γκολ ήρθε μετά από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του Μανόλο Χιμένεθ, οι οποίοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα. Ο Μάνταλος έβγαλε δεξιά στην περιοχή στον Μπακάκη, ο οποίος σέντραρε κι ο Λιβάγια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου.

Μια ατομική ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, καθώς ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-1 στο 89'. Η «Ένωση», όμως, έλεγξε τον αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους στα λεπτά που απέμεναν.