Παναθηναϊκός: Βιγιαφάνιες μετά από 230 μέρες! (photos)

Λαμία-Παναθηναϊκός: Ο Λούκας Βιγιαφάνιες έκανε ντεμπούτο κι επέστρεψε στη δράση έπειτα από 7,5 και πλέον μήνες!

Στον Παναθηναϊκό περίμεναν πως και πως τον Λούκας Βιγιαφάνιες. Ο Αργεντινός άσος ήταν η πιο τρανταχτή μεταγραφή το καλοκαίρι.

Ο κόσμος τον ήξερε, τον αγάπησε και ο «Βίγια» δεδομένα έλειπε από την ομάδα. Ο Λάζλο Μπόλονι, τον πήρε στην αποστολή για το ματς με τη Λαμία και βοήθησε το ματς, ώστε να τον περάσει στο γήπεδο, στο 88' αντί του θετικού, στην αποψινή αναμέτρηση, Σαβιέρ. Και πρόλαβε να κάνει δύο τελικές!

Ο Βιγιαφάνιες επέστρεψε σε κρίσιμο σημείο για την ομάδα. Το σημαντικό φυσικά είναι να παραμείνει υγιής για να βοηθήσει το «τριφύλλι». Έπειτα από την είσοδο του Μαουρίσιο, ο οποίος προθέτει ποιότητα στα χαφ, είναι σημαντικός και ο «Βίγια» στο επιθετικό κομμάτι. Ο Αργεντινός (έκλεισε στις 4/10 τα 29 του χρόνια) μεσοεπιθετικός μετρούσε 230 μέρες εκτός δράσης. Είχε να παίξει 7,5 και πλέον μήνες.

Τελευταία του συμμετοχή σε επίσημο (ούτε φιλικό έχει δώσει) ματς ήταν στις 14/3/20! Εκείνη τη μέρα έπαιξε 90 λεπτά στον εντός έδρας αγώνα της Μορέλια Μονάρκας με την Κερετάρο. Η ομάδα του νίκησε 4-0 χωρίς να έχει γκολ ή ασίστ ο «Βίγια». Έκτοτε υπήρξε διακοπή λόγω κορονοϊού και παράλληλα ο παίκτης έμεινε ελεύθερος για να έρθει στον Παναθηναϊκό.

Ο Βιγιαφάνιες εντός του 2020 είχε αγωνιστεί έως σήμερα μόλις σε εννέα παιχνίδια. Αλλά βασικός ήταν μόνο σε τρία απ’ αυτά και τα δύο ήταν 90λεπτα. Στο σύνολο, εντός του 2020, είχε 406 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα (284 λεπτά) και το κύπελλο (122 λεπτά) του Μεξικού. Δηλαδή πέντε 90λεπτα παιχνίδια… Πρόσθεσε απόψε ακόμα πέντε λεπτά, έκανε την αρχή και τώρα όλοι ελπίζουν να υπάρξει μεγαλύτερη συνέχεια.