ΠΑΣ Γιάννινα: Ο μόνος με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Σε 16 ματς στο πρωτάθλημα έως τώρα, μόνο μία ομάδα έχει σημειώσει πάνω από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο «Κλ. Βικελίδης» κόντρα στον Άρη για την τρίτη αγωνιστική και στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός, όπου προηγήθηκε 0-2.

Με το καλημέρα, λοιπόν, οι Ηπειρώτες πέτυχαν μία αξιοσημείωτη επίδοση. Είναι η μοναδική ομάδα σε 16 αγώνες έως τώρα, που σημείωσε πάνω από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο θέμα που παρουσίασε η Σούπερ Λίγκα αναφέρεται χαρακτηριστικά:

«Μέχρι τώρα έχουμε δει σε 16 αγώνες του πρωταθλήματος Super League Interwetten να επιτυγχάνονται 36 γκολ, ένας μέσος όρος δηλαδή των 2,25 γκολ ανά αγώνα.

Από αυτά τα γκολ, μόνο τα 10, το 28% δηλαδή, έχουν μπει στο πρώτο ημίχρονο και τα υπόλοιπα 26 στο δεύτερο. Μάλιστα έπρεπε να φτάσουμε στην 3η αγωνιστική για να δούμε γκολ στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, και πάλι... οριακά! Ο Βλάντισλαβ Νάουμετς σκόραρε στο 15' για τον ΠΑΣ το απόγευμα της Κυριακής στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και ο Λιβάι Γκαρσία στο 14' για την ΑΕΚ το βράδυ της ίδιας μέρας στο «Σπύρος Λούης», που είναι και τα δύο γρηγορότερα γκολ μέχρι τώρα.

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι σε κανένα παιχνίδι μέχρι τώρα δεν πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, έχοντας σκοράρει και οι δύο. Σε επτά παιχνίδια δεν είχαμε γκολ, ενώ σε εννέα σκόραρε μόνο η μία ομάδα. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός έχει πάει χωρίς γκολ και στα δύο παιχνίδια στα αποδυτήρια, ενώ στους 16 αγώνες που έχουν γίνει μόνο μια φορά είδαμε ομάδα να βάζει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο "Κλεάνθης Βικελίδης"».