Άρης-ΟΦΗ 3-1: «Καθάρισε» με… ανατροπή (photos)

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε, αλλά ο Άρης είχε τις απαντήσεις για την ανατροπή.

Με ανατροπή πήρε τη νίκη ο Άρης στην πρεμιέρα των πλέι οφ, επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 0-1 στο 21’ με τον Σακόρ, αλλά ο Μπρούνο Γκάμα ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του αγώνα για τους «κίτρινους». Στο 42’ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 73’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-1. Ο Κόρχουτ στο 80’ «σφράγισε» τη νίκη του Άρη.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τον Άρη να απειλεί στα πρώτα λεπτά. Στο 7’ ο Γουάλι απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Βέλεθ, μετά από κόρνερ του Φετφατζίδη. Ο ΟΦΗ μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να απειλεί. Στο 17’ η κεφαλιά του Μάνου πέρασε άουτ, ενώ στο 18’ το σουτ του Ναμπί ήταν αδύναμο. Στο 21’ όμως ο Σακόρ, μετά από μπαλιά του Μάνου έκανε με πλασέ το 0-1.

Στο 29’ ο Μάνος δεν βρήκε στόχο σε σουτ του επιχείρησε και στη συνέχεια οι «κίτρινοι» ανέβασαν στροφές. Στο 42’ ο Άρης με ωραία συνεργασία των παικτών του έφτασε στην ισοφάριση. Ο Φετφατζίδης βρήκε τον Ροζ, ο οποίος σέντραρε συρτά και ο Μπρούνο Γκάμα από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να απειλήσει με κάποια σουτ του Σεμέντο και του Μάνου. Στο 67’ ο Φετφατζίδης έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Γουάλι. Στο 73’ ο Μπρούνο Γκάμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και έγραψε το 2-1.

Στο 80’, ο Λάρσον έβγαλε τη μπαλιά για τον Φετφατζίδη, κι εκείνος έστρωσε για τον Κόρχουτ, ο οποίος με το αριστερό έγραψε το 3-1. Ο ΟΦΗ έψαξε το γκολ στα τελευταία λεπτά, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σόουζα (90’ Μπακαλιάνης), Κόρχουτ, Σάσα (90’ Τόνσο), Βέλεθ, Γκάμα (83’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (83’ Μπα), Λάρσον, Ιντέγε (63’ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Κοροβέσης, Μαρινάκης (85’ Βίκτορ), Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ (56’ Στάικος), Μεγιάδο (85’ Μπράουν), Σεμέντο, Νέιρα, Ναμπί (85’ Νοικοκυράκης), Μάνος (67’ Φιγκεϊρέδο).

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα