ΑΕΛ-ΟΦΗ 3-2: Σούζα με «μυθική» ανατροπή! (photos)

Η ΑΕΛ επικράτησε με ολική ανατροπή 3-2 του ΟΦΗ σε ένα παιχνίδι-θρίλερ στη Λάρισα.

Μετά από εντυπωσιακό και «χορταστικό» σε θέαμα, γκολ και φάσεις ματς, η ΑΕΛ έκανε την ανατροπή σήμερα στη Λάρισα και επικράτησε του ΟΦΗ με 3-2, για την 9η αγωνιστική της Super League, καθώς βρέθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να χάνει με 2-0! Η ομάδα της Κρήτης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με τα γκολ των Σεμέδο (3') και Τσιλιανίδη (7'), αλλά η ΑΕΛ μείωσε, καταρχήν, στο 14ο λεπτό με τον Μόρα και στη συνέχεια έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Μιλοσάβλιεβιτς (68') και Ντάουντα (79').

Οι Κρητικοί μπήκαν με φόρα στο ματς και πολύ γρήγορα, στο 3ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ, με καταπληκτικό γκολ από τον Σεμέδο, που κρέμασε τον Κρίστινσον με σουτ έξω από την περιοχή. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 7' κατάφερε να κάνει το 2-0, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Τσιλιανίδη, που πέρασε δύο παίκτες, μπήκε στην περιοχή και «εκτέλεσε» τον Κρίστινσον.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 14' μείωσαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μόρας βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και πλάσαρε με τη μία τον Γουάλι. Στο 35' καταπληκτικό σουτ του Ουάρντα στην κίνηση, με το αριστερό έξω από την από την περιοχή, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Γουάλι, αλλά ακυρώθηκε από το VAR λόγω αφσάιντ. Στην επανάληψη οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι, πίεσαν τον ΟΦΗ και κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή με τα γκολ των Μιλοσάβλιεβιτς (68') και Ντάουντα (79').

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (62' Ασούμπρε), Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε (82' Φατιόν), Στάνκοβιτς, Νούνιτς (76' Ντάουντα), Ουάρντα

ΟΦΗ (Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (81' Μάνος), Σακόρ (75' Στάικος), Νάστος, Σεμέντο, Ναμπί, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο.