ΑΕΚ-Ξάνθη 1-2: Πρεμιέρα... ναυάγιο με γιούχα και ντου στο ΟΑΚΑ! (photos)

Η Ξάνθη πήρε μεγάλο διπλό στο ΟΑΚΑ με τον κόσμο της ΑΕΚ να αποδοκιμάζει έντονα και τον Μιγκέλ Καρντόσο να είναι πλέον στον «αέρα».

Η ΑΕΚ είναι σε βαθιά κρίση κι αυτό αποδείχθηκε (και) στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα που εξελίχθηκε σε... ναυάγιο.

Η Ξάνθη επικράτησε 2-1 στο ΟΑΚΑ με τους οπαδούς της Ένωσης να είναι στα... κάγκελα από τη σέντρα του αγώνα, να αποδοκιμάζουν έντονα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, τους οργανωμένους να αποχωρούν έξαλλοι λίγο πριν το τέλος του ματς και κάποιοι εξ αυτών να επιχειρούν ντου στους παίκτες στο γήπεδο με την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η γκέλα με το... καλησπέρα της Super League 1 σε συνδυασμό με όσα έγιναν στο παιχνίδι με την Τραμπζονσπόρ δημιουργούν πλέον πιο ξεκάθαρα από ποτέ θέμα Καρντόσο που είναι ουσιαστικά στην έξοδο!

Ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να παρουσιάσει μια βελτιωμένη ομάδα που θα ξεκινούσε με το... δεξί στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα οι ακρίτες που είχαν αρχή, μέση και τέλος να πάρουν μεγάλο «διπλό» με τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο.

Το παιχνίδι μύριζε «μπαρούτι» από την εκκίνησή του και η σωστή αποβολή του Ζεράλδες στο 34' με δεύτερη κίτρινη κάρτα άναψε το φυτίλι για να ακολουθήσει έντονη γιούχα, συνθήματα για τον Μάρκο Λιβάγια που δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα με αποκορύφωμα το πρώτο γκολ του Ολιβέιρα που δεν πανηγυρίστηκε καν από τους φίλους του δικέφαλου.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 34ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Φρανσίσκο Ζεράλντες με 2η κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ούτε μετά την είσοδο του Λιβάγια και μοιραία ήλθε η πανωλεθρία. Στο 68΄ από ασίστ του Στάρτζεον πλάσαρε ο Μπαριέντος, απέκρουσε ο Μπάρκας, όμως εκεί ήταν παρών ο Ντε Αμορίμ που από κοντά άνοιξε το σκορ, μόλις επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα.

Δέκα λεπτά αργότερα (78΄), ο Ρενέλα πέρασε έξοχη ασίστ στον Μπαριέντος, που «εκτέλεσε» τον Μπάρκα στο τετ α τετ και σφράγισε την πρώτη νίκη εκτός έδρας νίκη της Ξάνθης επί της ΑΕΚ, μετά από 28 αγώνες! Μια επιτυχία που σίγουρα πιστώνεται και στο νέο προπονητή της ακριτικής ομάδας, τον Ισπανό Κίκο Ραμίρεθ. Στο 90΄ ο Ολιβέιρα πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ήταν πλέον αργά...

AEK (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (74΄ Γαλανόπουλος), Σιμόες (83΄ Αλμπάνης), Βέρντε (58΄ Λιβάγια), Ζεράλντες, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41΄ λ.τρ. Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίτσκοβιτς (61΄ Ντε Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Στάρτζεον, Μπαριέντος (80΄ Ντε Λούκας), Τερκί, Ρενέλα.

Οι 10 διάσημοι παίκτες τυχερών παιχνιδιών που κατέληξαν στη φυλακή!
Ολυμπιακός: Τρίτη ελληνική ομάδα σε ημιτελικά Ευρώπης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs