Φιλική νίκη του Παναιτωλικού στην Τρίπολη

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης σε φιλική αναμέτρηση.

Πιο αποτελεσματικός ήταν ο Παναιτωλικός στο «Θ. Κολοκοτρώνης», καθώς επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεσαν για το γκολ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, ενώ παρουσίασαν αμυντικές αδυναμίες. Οι Αγρινιώτες έδειξαν καλά στοιχεία και μπόρεσαν να πετύχουν δύο γκολ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κνετ, ενώ ο Παναιτωλικός δεν πίεσε ιδιαίτερα. Το παιχνίδια απέκτησε ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λουσέρο στο 57’ να κάνει με πλασέ το 0-1. Στο 63’ ο Μπαΐροβιτς με σουτ από κοντά πέτυχε το 0-2. Λίγα λεπτά μετά, ξεκίνησε χαλαζόπτωση στην Τρίπολη, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των παικτών. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Παναιτωλικό να διαχειρίζεται καλά το υπέρ του σκορ ως το φινάλε.

Αστέρας Τρίπολης: Μιχαήλ (46’ Παπαδόπουλος), Βλάχος, Ανχελ (46’ Κυριακόπουλος), Αντζουλάς (67’ Δουβίκας), Πασαλίδης (46’ Ντάνι Σουάρεθ), Μπελόκ (46’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Κώτσιρας, Καπίγια, Μαρκ Φερνάντεθ, Κρέσπι (46’ Μπαράλες).

Παναιτωλικός: Κνετ, Γιοβάνοβιτς (89' Ταχάρ), Λιάβας, Μπαϊροβιτς (66' Μοράρ), Ντάλτσιο, Ντίαζ, Λουσέρο (80' Τσιγγάρας), Σανιά, Φυτόπουλος (60' Μιμίτο), Ρομάν (76' Ντουάρτε), Μαλής.