ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Ξέμπλεξαν οι «βυσσινί» (photos)

Η Λάρισα νίκησε τον Αστέρα και απομακρύνθηκε από τα σενάρια παραμονής.

Σπουδαία νίκη πήρε η ΑΕΛ, επικρατώντας με ανατροπή 2-1 του Αστέρα Τρίπολης. Οι «βυσσινί» έφτασαν τους 30 βαθμούς και απομακρύνθηκαν από τα επικίνδυνα σενάρια παραμονής, ενώ οι Αρκάδες παρέμειναν μπλεγμένοι. Ο Καλτσάς στο 17’ πέτυχε το 0-1, όμως στο 31’ ο Φατιόν με πέναλτι και ο Μόρας στο 69’ ανέτρεψαν το σκηνικό για την ΑΕΛ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με ρυθμό και αρκετές φάσεις διεξήχθη το πρώτο ημίχρονο στο AEL FC Arena. Η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, πιέζοντας για το γκολ. Ωστόσο στο 17’ ο Αστέρας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μανιά, ο Κρίστινσον απέκρουσε το πλασέ του, όμως ο επερχόμενος Καλτσάς πέτυχε το γκολ για το 0-1. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν και στο 30’ κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Κούνιτς. Ο Φατιόν εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ΑΕΛ απείλησε στο επόμενο λεπτό με τον Μόρα, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε με τα πόδια. Στη συνέχεια οι Αρκάδες ανέβασαν στροφές και στο 40’ ο Κρίστινσον μπλόκαρε τη σέντρα-σουτ του Βλάχου, ενώ στο 44’ απέκρουσε ενστικτωδώς το κοντινό σουτ του Καλτσά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλά νεύρα, δυνατά μαρκαρίσματα και καθόλου φάσεις. Μετά το 64’ η ΑΕΛ άρχισε να πιέζει και ο Φατιόν επιχείρησε ένα σουτ, που δεν βρήκε στόχο. Στο 69’ όμως ο Ζίφκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μόρας με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Οι Αρκάδες στη συνέχεια προσπάθησαν να βγουν μπροστά, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Βλάχος (78’ Αραβίδης), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρτίνες (85’ Τασουλής), Μπελόκ (74’ Ρόλε), Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Μανιάς.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς (71’ Γιακιμόφσκι), Σικάβκα, Μόρας, Ακόστα (46’ Σεσέροβιτς), Μπέρτος, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Γκοΐκοβιτς, Φατιόν (90’ Γκόλιας).