Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-0: Δεν μπορεί να… σωθεί (photos)

Καταδικαστική ισοπαλία για τον ΟΦΗ στη Ριζούπολη.

Χωρίς νικητή και γκολ έληξε το παιχνίδι στη Ριζούπολη, ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και ΟΦΗ. Οι Κρητικοί είχαν τις ευκαιρίες και τρία δοκάρια, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και οι πιθανότητες να μείνει στην κατηγορία πλέον μειώνονται. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», στο ντεμπούτο του Λευτέρη Βελέντζα στον πάγκο, παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στη Ριζούπολη στο πρώτο ημίχρονο. Ο Απόλλων Σμύρνης είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στο ξεκίνημα, χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητικός. Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και στο 29’ έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Βαζ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Φερέιρα κατέληξε και πάλι στο δεξί δοκάρι. Στο 39’ ο Ναζλίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΟΦΗ είχε και τρίτο δοκάρι, όταν ο Νέιρα έκανε το σκαστό σουτ, όμως ο Χουάντερσον απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπετινέλι είχε κάποιες καλές προσπάθειες για τον Απόλλωνα, αλλά στη συνέχεια ο ΟΦΗ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 55’ ο Φερέιρα έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι Κρητικοί πίεζαν για το γκολ, ωστόσο δεν έβρισκαν εύκολα την ευκαιρία να γίνουν απειλητικοί. Με κεφαλιές οι Σακόρ (71’) και Νέιρα (73’) δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Παρά τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, το 0-0 διατηρήθηκε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Απόλλων Σμύρνης (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γαρουφαλιάς (46’ Ντ’ Ούρσο), Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (56’ Αγρόδημος), Κοντοές, Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε, Ναζλίδης (78’ Ακόστα).

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Σακόρ, Μιχόγιεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ (60’ Ντίνας), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν (80’ Παπαστεριανός), Νέιρα, Φερέιρα, Πέρσον (46’ Γιακουμάκης).

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)