Λαμία-Παναιτωλικός 0-2: Αγρινιώτες για… Ευρώπη (photos)

Ο Παναιτωλικός φρέναρε τη Λαμία και πανηγύρισε το «τρίποντο».

Μεγάλη και δίκαιη νίκη πανηγύρισε ο Παναιτωλικός με 2-0 μέσα στη Λαμία επί της τοπικής ομάδας, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των γηπεδούχων. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα εμφανίστηκε πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στη νίκη με τα γκολ των Ουίλιαν και Μπαΐροβιτς. Η Λαμία φάνηκε κουρασμένη και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

Πιο κινητικά μπήκε ο Παναιτωλικός στο παιχνίδι με τη Λαμία, κόβοντας τη… φόρα των γηπεδούχων. Οι Φθιώτες είχαν κατοχή μπάλας αλλά όχι ευκαιρίες, ενώ οι Αγρινιώτες ήταν πιο επικίνδυνοι. Στο 20’ ο Ουίλιαν μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, αλλά ο Αντέτζο με προβολή έδιωξε. Στο 25’ όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν η μπάλα έφτασε στον Ουίλιαν από τον Μπαΐροβιτς, και εκείνος με πλασέ πέτυχε το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν, αλλά η Λαμία δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μάκη Χάβου προσπάθησε να αντιδράσει, μπαίνοντας πιο ενεργά στο παιχνίδι. Στο 54’ ένα σουτ του Μπουλούλη, το μπλόκαρε δύσκολα ο Κυριακίδης. Μετά το 60’ ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και πάλι και απείλησε με ένα σουτ του Γκούγκα. Στο 71’ όμως ο Μπαΐροβιτς με ωραίο διαγώνιο σουτ πέτυχε το 0-2 για τους Αγρινιώτες. Η Λαμία συνέχισε να πιέζει και στο 81’ το σουτ του Πίτι πέρασε δίπλα από την εστία του Γιαννακόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί και δεν δημιούργησαν φάσεις, ενώ ο Παναιτωλικός διαχειριζόταν με σχετική ευκολία το προβάδισμά του.

Λαμία (Μάκης Χαβός): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος (60’ Πίτι), Χουάν Τομάς (83’ Σκόνδρας), Δημούτσος, Βάντερσον, Μπουλούλης (70’ Επστάιν).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62’ Γιαννακόπουλος), Μιχάι, Τσιγγάρας, Τσοκάνης, Λιάβας, Γουίλιαν, Λουσέρο, Άργκους, Ντίας, Μπαΐροβιτς (74’ Μάλης), Γκούγκα (82’ Αμαράλ).

NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs
Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι